
Slovanská mytologie ožívá: Bylina nás zavede do světa, kde legendy nejsou jen pohádky
Představte si, že ty strašidelné bytosti, kterými Vás strašili v dětství, teď můžete potkat s mečem v ruce. Seznamte se s Bylinou - chystanou RPG hrou, kde zemřete hned v úvodu (bez obav, je to součást plánu), získáte otravného spolubydlícího ducha a vydáte se na cestu středoevropským fantasy světem plným slovanských legend. Přidejte k tomu propracovaný bojový systém, možnost výroby vlastního vybavení, a hlavně hrdinu, kterého nikdo nebere vážně, a máte koktejl, který by mohl oživit žánr fantasy RPG jinak než dalším výletem do severské mytologie. Podíváme se na to, co Bylina slibuje, i na to, jak si v posledních letech vedly ostatní hry inspirované slovanským folklórem.
Od outsidera k hrdinovi – cesta, kterou znáte, ale jinak
Pamatujete si ty příběhy, které Vám vyprávěla babička? O lesních bytostech, zakletých princeznách a strašlivých démonech? Studio Far Far Games je přesvědčeno, že ano, a chce Vám umožnit prožít je na vlastní kůži v připravované hře Bylina. A že to nebude procházka růžovým sadem. Hlavní hrdina Falconet vám nejspíš připomene vás samotné v pubertálních letech – nikdo ho nebere vážně, nemá žádné zvláštní schopnosti a všichni čekají, kdy konečně napáchá nějaký průšvih. Jenže on se místo toho rozhodne dokázat světu, že i z ošklivého káčátka může vyrůst... no, možná ne labuť, ale minimálně pořádně naštvaný bojovník s mečem. "Hele, já vím, že každá druhá hra je o hrdinovi, který začíná od nuly," jako by říkali vývojáři, "ale kolikrát jste hráli za hrdinu, který doslova umře v prvních minutách hry?"
Když smrt je teprve zahřívací kolo
To není překlep ani spoiler – náš nešikovný hrdina opravdu zkraje hry natáhne bačkory. Ale jak už to ve světě legend bývá, ani smrt není definitivní. Falconet se vrací mezi živé, ale s podnájemníkem – tajemným duchem, který se s ním dělí o tělo. Je to jako mít spolubydlícího, který nikdy neodejde, nikdy neuklidí a ještě vám mluví do života. Každý, kdo někdy sdílel byt v pražském Žižkově, ví, o čem mluvím. Jenže tady nejde jen o neumyté nádobí – Falconet musí získat zpět kontrolu nad vlastní duší a mimochodem zachránit svět před zkázou. Běžný úterní program, nic, s čím byste si nemohli poradit před snídaní.

Předaleké království – tam, kde na GPS spoléhat nemůžete
Jestli máte rádi turistiku, Předaleké království vám dá zabrat. Od temných hrobek, kde byste si přáli mít po ruce alespoň baterku v mobilu, přes lesy plné slunečního svitu (a pravděpodobně i tvorů, kteří vás chtějí sežrat) až po hrady tak majestátní, že by se vedle nich i Pražský hrad cítil jako zahradní chatka. Místní lidé žijí ve strachu – což není překvapivé, když uvážíte, že jejich sousedy jsou bájné příšery ze slovanských pověstí. Někteří domorodci jsou trochu podivíni, ale ruku na srdce, zkuste žít staletí vedle Kostěje Nesmrtelného a zůstat při smyslech. I Falconet bude muset čelit strachu a nenávisti, které prostupují celým královstvím. Je to jako návštěva rodinné sešlosti po deseti letech – nikdy nevíte, kdo vás objímá upřímně a kdo už přemýšlí, jak vás připravit o dědictví.
Zbraně, kouzla a nářadí – vše, co potřebujete pro netradiční kutilství
Ve světě Byliny nestačí umět ovládat meč nebo luk. To by bylo příliš jednoduché. Budete muset zvládnout i kouzla, protože magické dovednosti jsou proti mytickým nepřátelům nezbytností. Je to trochu jako když jdete na první rande – samotný vzhled vás daleko nedostane, musíte umět i konverzovat. A stejně jako na tom rande, každá chyba může být fatální. Vývojáři slibují, že v boji bude každé zaváhání potenciálně poslední. Takže žádné bezmyšlenkovité mačkání všech tlačítek najednou – tady bude potřeba přemýšlet. Kromě nalézání vzácných předmětů si budete moci vyrábět vlastní vybavení. Představte si to jako IKEA ve fantasy světě – dostanete součástky a návod, a pak se modlíte, aby výsledek vydržel aspoň do prvního souboje.
Slovanská mytologie ve hrách
Bylina není jediným titulem, který čerpá ze studnice slovanského folklóru. V roce 2023 jsme se dočkali hororu Blacktail, kde jste si mohli zahrát za mladou dívku obviněnou z čarodějnictví, která se postupně mění v legendární Babu Jagu. Hra vás postavila před morální dilemata, jejichž řešení určovala, zda se stanete ochránkyní lesa nebo jeho postrachem. Dalším významným zástupcem je Gord z roku 2023, temná fantasy strategie od polského studia Covenant, která vás zasadila do role vůdce kmene snažícího se přežít v nehostinném světě inspirovaném slovanskými legendami. Přestože hra nabídla jedinečnou atmosféru, trpěla technickými problémy a nevyváženou obtížností, což mnohé hráče odradilo. Nesmíme zapomenout ani na The Witcher (Zaklínač), který sice čerpá primárně z polské literatury, ale ta je hluboce zakořeněná ve slovanském folklóru. CD Projekt RED zde vytvořil svět, který oslovil miliony hráčů po celém světě a dokázal, že slovanská mytologie má globální potenciál.

Kdy hra vyjde – přidejte si do kalendáře
Studio Far Far Games, které Bylinu vyvíjí, bylo založeno v roce 2020 lidmi, kteří dříve pracovali pro Saber Interactive a Wargaming. Jsou jako ta parta kamarádů, co se rozhodla opustit korporát a otevřít si vlastní kavárnu – jen místo kávy vám servírují slovanskou mytologii okořeněnou akčním RPG. Hra má zamířit na PC, PlayStation 5 a Xbox Series X/S ještě v letošním roce. Samozřejmě, herní vývojáři a dodržování termínů je taková kapitola sama pro sebe. Ale buďme optimisté! A v mezičase si na Steamu můžete zkontrolovat, zda vaše herní počítače či herní notebooky hru utáhnou.
Naděje na slovanský úspěch – proč by se mohlo zadařit
Slovanská mytologie zůstává neprozkoumaným územím ve srovnání se severskou a řeckou. Zatímco Thora a Odina potkal v hrách snad každý, postavy jako Perun, Mokoš nebo Veles zůstávají v pozadí. Bylina by mohla tuto mezeru zaplnit a přinést svěží vítr do žánru RPG. Příběh zdánlivě neschopného hrdiny, který se vrátí ze záhrobí, aby čelil legendárnímu zloduchu, zní jako recept na potenciální hit. Navíc, kdo z nás by si nechtěl zahrát za postavu, která má doslova ducha v těle? Je to jako mít vnitřní hlas, jen mnohem otravnější a pravděpodobně s vlastní agendou. Jestli Bylina naplní své ambice, se teprve ukáže. Ale jedno je jisté – slovanská mytologie si zaslouží více pozornosti ve světě videoher. A možná, že právě tento titul bude tím, který prošlape cestu dalším projektům inspirovaným bohatým kulturním dědictvím východní Evropy.
