Jak vybrat notebook pro školou povinné dítě, které hraje hry?

Při výběru notebooku je nutné realisticky zhodnotit, k jakým účelům se bude používat, a musíme zvážit, jaké budou opravdové potřeby jeho uživatele. Jiný notebook bude potřebovat žák druhého stupně základní školy, jiný zase student střední ekonomické školy. Zvlášť to pak platí, pokud notebook, nebude sloužit jen ke studiu, ale také ke hraní.

Herní notebook do školy?

U školního notebooku není potřeba řešit výkon. Postačí i jeden z levnějších repasovaných notebooků pod 10 000 Kč. Většina zařízení totiž dokáže bez problémů spustit internetový prohlížeč, kancelářské aplikace či přehrát film. Pokud ovšem má notebook sloužit i ke hraní, bude potřeba zcela jistě vyšší výkon, s čímž se pojí vyšší cenová kategorie. Herní notebooky však mají totiž mnohem vyšší cenovku než klasické kancelářské notebooky. Vzhledem k tomu, že dítě bude zařízení často přenášet, hrozí zde riziko poškození. Herní notebooky příliš nevynikají odolností, tím pádem je na zvážení, zda dítěti raději nekoupit herní počítač a do školy mu nepořídit lehký, odolný, repasovaný notebook, který vydrží i ne zcela šetrné zacházení. Pokud jste však rozhodnutí, že chcete pouze jedno zařízení, pojďme se podívat, jaké parametry by mělo splňovat a na co si dát pozor.

Výkon a grafika jako hlavní parametry

Školáky, kteří si rádi zahrají i hry, bude v tomto ohledu jistě zajímat grafická karta a procesor. Většina studentských notebooků bude mít integrovanou grafiku, ale jako hráči budete potřebovat minimálně dedikovanou grafiku od Nvidia nebo AMD. Procesor by měl být přinejmenším čtyřjádrový. Pokud bude tedy notebook sloužit i ke hraní, zaměřte se na to, jaké hry dítě rádo hraje. Budou to oblíbené hry u dětí, jako je Minecraft, Valorant, Fortnite, LoLko či Genshin Impact, které jsou poměrně nenáročné? Nebo naopak dítě rádo hraje i singleplayerové AAA tituly? Každá hra má jiné nároky a pokud si nejste jistí, zda ji herní či kancelářský notebook rozjede, zkontrolujte minimální požadavky s parametry zařízení. Pozornost věnujte i RAM. Minimální hodnota by měla být 8 GB. Dvojnásobná paměť vám pak poslouží při spuštění více programů najednou, ale třeba i při hraní náročnějších her.

Herní notebooky na méně náročné hry jako Minecraft, Valorant, LOL, Genshin Impact.
Herní notebooky na AAA tituly, jako například Hogwarts Legacy, Red Dead Redemption 2, a další...

Váha je důležitá

Jak už jsme psali výše, je třeba myslet na to, že notebook se bude často přenášet. Pokud jdete po co nejmenší hmotnosti, vyberte si tenký notebook s 11 - 13″ obrazovkou, kde se dostanete na 1,2–1,5 kg. V případě větší 15″ obrazovky, tedy i v případě většího notebooku můžete očekávat hmotnost cca 1,6–2 kg. Kromě velikosti displeje samozřejmě záleží také na použitých materiálech a komponentech. Nové, levné notebooky jsou většinou celoplastové, takže příliš nevynikají v odolnosti. Oproti tomu můžete investovat ve stejné cenové relaci do repasovaného notebooku a získat tak kvalitnější model.

Úložiště

Škola znamená spoustu materiálů a nezapomínejme, že hry zabírají také velké množství paměti. Tohle všechno musí být někde uloženo – na pevném disku. Aby byly notebooky rychlé, dávají se do nich v dnešní době SSD disky. Oproti klasickým optickým HDD diskům se v nich nic netočí, takže jsou i odolnější proti otřesům. Minimální velikost by měla být 256 GB, kam se pohodlně vejde operační systém, kancelářské programy, nějaký ten film a pár menších her. Nezapomínejte však, že nové hry nezřídka dosahují velikosti až 100 GB. Čím větší tedy úložiště bude, tím více her a aplikací může mít dítě nainstalované.

Konektorová výbava

Konektivita, tedy možnost připojení dalších zařízení, je důležitým kritériem pro školní notebook. Méně konektorů znamená útlejší tělo a nižší hmotnost, ale pozor na to, aby dítěti pak nějaký port nechyběl. Klasikou zůstává USB port, díky kterému lze připojit myš, externí klávesnici či externí disk. Některé notebooky disponují pouze jedním USB portem, takže si dejte pozor, co všechno budete chtít mít připojené. Dále zůstává standardem 3,5 mm jack pro připojení drátových sluchátek. Za třetí nejdůležitější konektor považujeme HDMI, díky kterému můžete k notebooku připojit externí monitor nebo projektor Na moderních noteboocích už standardně najdete také USB-C. Pokud je označeno jako DisplayPort nebo Thunderbolt, umožňuje přenášet kromě dat také obraz a lze přes něj nabíjet.

Dobrá klávesnice

Zatímco u ryze kancelářského zařízení není třeba klávesnici téměř řešit, u herního notebooku jde o klíčovou věc. Klávesnice by měla být pohodlná, s dostatečnými mezerami mezi klávesami. Pokud budou trochu vyvýšené, je to určitě plus. Hráči také dozajista ocení numerickou část, která je v hodně hrách potřeba. To lze samozřejmě vyřešit i externí herní klávesnicí , která může zůstat doma na stole. Ovšem je to další ne zcela levná investice.

Když notebook, tak GIGACOMPUTER

Pokud máte na zařízení omezený rozpočet, dejme tomu, 8 000 Kč, je vždy lepší sáhnout po repasovaném notebooku než po novém. Asi si říkáte, jak je možné? Nový, je přece nový. A repas už někdo používal. Ale nenechte se oklamat novotou. Nový notebook za 8 000 Kč bude jeden z těch nejlevnějších nových notebooků vůbec. Jeho plastové tělo bude postrádat odolnost, jeho chabé parametry zase výkon. Takový notebook Vám vydrží možná 2 roky. A Vašemu dítěti, které ještě není dostatečně zodpovědné a opatrné, možná i kratší dobu.
Když ale sáhnete po GIGA repasovaném notebooku za 8 000 Kč, dostane se Vám do ruky manažerský notebook, který původně stál minimálně 20 000 Kč. Nejspíš si ho pořídila nějaká banka nebo velká firma na operativní leasing a po 2 letech používání jej mění za nový. Takový notebook má vysoce odolné šasi. Dokonce tak odolné, že často odolá i Vašemu dítě. Repasované notebooky zvládnou nárazy, polití někdy dokonce i pád. Jsou zrozeny k dlouholetému užívání. A vy za zlomek původní ceny získáte výkonný a odolný notebook, který vypadá jakko nový, ale je mnohem lepší než nový notebook. Navíc u nás všechny notebooky kontrolujeme, testujeme a čistíme. Proto Vám na vše dáváme záruku 2 roky ZDARMA. A hlavně, vše, co máme na webu, je skladem. Takže když si zboží objednáte, u sebe ho zpravidla budete mít do druhého pracovního dne. Boříme míty o repasovaném zboží. Tak k čemu nový notebook, když už zítra bude použitý?

Notebook nebo Počítač jako nový za cenu použitého.

Pokud myslíte dopředu a chete svému dítěti dopřát, silnější hernní mašinu, kterou využije hlavně do budoucna na další náročnější hry, jsou tady GIGA předváděcí herní notebooky nebo předváděcí herní počítače,. Předváděcí notebook je v podstatě nový notebook, za který zaplatíte jako za použitý. Takže ušetříte spoustu peněz. Jedná se o nevyprodané zásoby výrobců nebo zařízení, které se jednou vybalilo z krabice. Takové zboží se už nemůže prodávat jako nové, ale musí se zákazníkům nabídnout jako předváděcí. Ruku na srdce, tím, že jednou zboží vybalíte z krabice, ho přece nijak neznehodníte. Koupí GIGA předváděčky získáte aktuální model až o 40 % levněji . Navíc s dvouletou zárukou 2 roky přímo u výrobce. Tak proč kupovat nový?