Herní notebook vs herní počítač: Jak zvolit správnou herní mašinu, která bude odpovídat přesně vašim požadavkům?

Plánujete si v blízké době pořídit nový stroj pro hraní počítačových her, ale nevíte, zda si pořídit stolní počítač nebo notebook? Tohle dilema je pro hráče zásadní, neboť jde o koupi poměrně drahé hračky. Pokud stále zvažujete obě varianty, pojďme si shrnout jejich výhody a nevýhody.

Přenositelnost a všestrannost notebooku

Pokud máte u hraní rádi velkou flexibilitu a nechcete se doma vázat na jedno konkrétní místo, herní notebook je pro vás tím pravým. Právě přenosnost a mobilita bývají těmi hlavními důvody pro pořízení herního notebooku. Další nespornou výhodou je úspora místa. PC potřebuje mnohem více prostoru nejenom pro case, ale také pro monitor a samostatného příslušenství. K tomu se také váže velké množství kabelů, které mohou působit nevzhledně. Notebook je oproti tomu menších rozměrů, je skladný a umožňuje vám využít pracovní stůl i k jiným činnostem. Jako menší, ale pro někoho třeba podstatná výhoda, je Wi-Fi připojení. Herní počítače ho standardně nemají, u notebooků je tomu naopak. Podobně je na tom i Bluetooth.

Ze záporů můžeme vytknout větší váhu. Notebook sice je přenositelný, ale herní kousky se na větší vzdálenost mohou pěkně pronést. Oproti stolnímu počítači si také budete muset hlídat stav baterie. Špičkové herní notebooky jsou v oblasti výkonu pro herní počítače velkou konkurencí, postrádají však možnost modernizace.

Stabilní výkon a pohodlí počítače

Stolní herní počítač bude za stejnou cenu vždy výkonnější. Srovnejte jen rozměry grafické karty a jejího chlazení s tím, co se vejde do notebooku a porovnejte i jejich nároky na energii. Na druhou stranu, když vám herní notebook poskytne výkon pro hraní i těch nejnovějších her, ne každý potřebuje zcela špičkové herní dělo. Herní PC má velkou výhodu v konfiguraci na míru. Komponenty totiž můžete podle potřeby vyměňovat. V momentě, kdy tedy přijde na trh modernější technologie, můžete se pustit do výměny součástek. Herní notebooky není tak jednoduché modernizovat, grafickou kartu zpravidla nevyměníte u žádného. To samé platí i u SSD disků – v počítači jich můžete mít tolik, kolik dovolí case, v notebooku jsou omezené možnosti. Velkou výhodou je také samostatný hardware. K počítači si můžete zakoupit libovolně velký monitor, u notebooku s integrovanou obrazovkou nic moc neuděláte.

Závěrem

Herní notebook bude vždy o něco méně výkonný, s výrazně horší ergonomií, ale hrát můžete téměř všude. Vezmete si jej sebou kamkoliv budete potřebovat. Jestli jste hráči Counter Strike, Valorantu, Minecraftu či LoLka a nechcete investovat velké množství peněz do setupu, notebook je jasnou volbou. Pokud naopak máte větší budget a jde vám hlavně o kvalitu hraní nejnovějších AAA titulů, určitě doporučujeme poohlédnout se po herním počítači. Záleží tak pouze na vás a vašich preferencích, ke kterému zařízení se nakonec přikloníte.

Proč drahý nový, když můžete mít levný předváděcí

Ať už se rozhodnete pro herní notebook nebo vašim potřebám odpovídá spíš herní počítač, zbývá vybrat jaký konkrétní model. Herní hardware není zrovna levnou záležitostí, ale dobrou zprávou je, že i s omezeným budgetem můžete vstoupit do světa plynulého gamingu. Stačí se poohlédnout po předváděcím notebooku nebo předváděcím PC. Co to ale vlastně ta "předváděčka" je? Předváděcí notebook, jak již název sám naznačuje, je zařízení, které bylo jednou vystaveno na marketingové prezentaci či výstavě jako ukázkový model. Může se rovněž jednat o neprodané zásoby skladu výrobců. Vzhledem k tomu, že tato zařízení již byla vybalena z obalu, nelze je nabízet jako zcela nové. Proto je naleznete v naší nabídce s výraznou slevou oproti původní ceně. Nicméně nikdo je nikdy nepoužíval, což znamená, že za mnohem příznivější cenu získáte notebook nebo PC v dokonalém stavu jak co se týče vzhledu, tak výkonu. U nás v GIGACOMPUTERU všechny naše předváděčky navíc pečlivě testujeme, aby se vám do rukou dostalo 100% funkční zařízení. Na svůj nový předváděcí herní notebook nebo pc navíc dostanete dvouletou záruku přímo u výrobce.