Velkolepý návrat do Bradavic už není jenom sen. Prožili jsme ho na vlastní kůži a bylo to epické
Už je to nějaký pátek, co herní scénu rozvířila novinka Hogwarts Legacy. Vydání očekávané novinky nadšeně přivítali všichni fanoušci černovlasého kouzelníka s jizvou ve tvaru blesku na čele. I když celé vydání provázela štvavá kampaň ze strany aktivistů, kteří nesouhlasí s některými výroky autorky knih J.K. Rowlingové, přesto se počty zakoupených kopií vyšplhaly na neuvěřitelné číslo a předčily mnohá očekávání. Hra dokonce vtáhla do svých sítí i početnou komunitu čtenářů a filmových nadšenců, kterým normálně gaming nic neříká. A tak se tedy zhmotnil náš sen – dostali jsme dopis z Bradavic a konečně zažijeme, jaké to je nebýt prašivými mudly, ale právě kouzelníky, kterými jsme se vždycky přáli stát.
Známé prostředí, neznámé tváře
Jestli jste očekávali, že se v Bradavicích setkáte se svými oblíbenými postavami či alespoň profesory, máte smůlu. Hogwarts Legacy se totiž odehrává na sklonku 19. století, což je hodně před dobou, než se na scéně objevil Lord Voldemort. Zažijeme dobu skřetích povstání, o kterých je v knihách i filmech zmínka v dějinách kouzel. Ze známých tváří tu narazíte pouze na duchy, kteří v bradavickém hradu žiji od nepaměti. Také zde narazíte na mnoho známých příjmení, podle kterých poznáte předky některých postav z knih a filmů.
Příběh má mezery
Vaše čarodějka nebo kouzelník se do školy dostává netradičně až v pátém ročníku, a proto je velmi pozadu ve výuce kouzel. Disponuje však zvláštní schopností vidět (a postupně ovládat) prastarou magii. Na to, že jiné další schopností nemá však exceluje úplně ve všem, na co sáhne. Zatímco knižní či filmový Harry by bez pomoci přátel a profesorů umřel na konci každého dílu, vaše postava nemá jedinou slabinu. Což by nebyl problém, kdyby se nejednalo o třináctileté dítě, které magii nikdy nestudovalo. Pozorovat potom, jak toto dítě samo vymlátí tábor plný skřetů a temných čarodějů, je poměrně úsměvné. I když ve škole zezačátku nikoho neznáte, postupem času si nacházíte přátele, kteří vás zavedou na poměrně zábavné mise. Několik z nich dostalo svůj vlastní příběh, do kterého můžete více či méně zasahovat. Mezi nimi jsou mrzimorská milovnice zvířat Poppy, nebelvírská Natty, která se do Bradavic přestěhovala z Ugandy společně se svou matkou, učitelkou jasnovidectví, a pak Sebastian ze Zmijozelu, jehož snaha prolomit prokletí svého dvojčete všemi dostupnými prostředky se nejspíš v budoucnu pěkně zvrhne. Některé z nich jsou natolik skvělé, že zcela zastíní hlavní misi. A není se co divit. Scénář hlavního příběhu má mnoho mezer, ale hlavně je naprosto jednoduchý a neoriginální. Možná se tvůrci mohli inspirovat na Wattpadu, kde vznikají v teenagerovských pokojíčcích mnohem lepší fanfikce, než co nám naservíroval Warner Bros Games. Mimo oficiální mise se svými kamarády nemůžete interagovat a chybí také systém společníků, což zrovna u této hry dost zamrzelo. Pro vlastníky PC verze je však dobrá zpráva, k dispozici je mod, který companions umožní. Velkým mínusem za mě je fakt, že pouze malá hrstka rozhodnutí mají dopad na hru a její konec. Většinu rozhodnutí, které jako mladý čaroděj/čarodějka uděláte jsou naprosto bezvýznamná. Hra v dialozích nabízí možnost slušňáčka nebo drsňáka, takže si styl mluvy můžete přizpůsobit své roli. Ale větší význam pro celkovou hru nemá. A pokud se těšíte, že se přidáte na temnou stranu, můžete snít dál – kletby, které se nepromíjejí, se sice naučit můžete, ale nikdo se vás za jejich používání ani nebude snažit potrestat.
Ráj to napohled
Jestli se Hogwarts Legacy rozhodně nedá něco upřít, tak je to vizuální stránka. Otevřený svět je krásný, bohatý a je v něm rozhodně co prozkoumávat. Panorama skotských vrchovin se mění podle aktuálního ročního období, takže si užijete úplně vše - od krásné zeleně, přes barevné listy stromů až po sněhobílou nadílku. Musím říct, že projít si celý bradavický hrad a objevovat skryté zákoutí a hádanky bylo pro mou nerdovskou dušičku jako balzám. Jaké známé lokace se ve hře objevili? Tak samozřejmě Bradavice se svými pozemky a jezerem, kousek od nich se můžete po pěšině vydat do Prasinek. Cestou určitě neminete Zakázaný les. Z neznámých lokací se vám nabídne velké množství lesů, jeskyní, útesů nad mořem. Na mapě je také mnoho vesniček, kde budou potřebovat vaši pomoc s všemožnými problémy. Celkově je vizuál opravdu úchvatný a díky velikosti mapy a množství aktivit si jej můžete užívat skutečně dlouho. A to jak ze země, tak i ze vzduchu.
Kouzla, talenty a systém učení
Během hry se naučíte poměrně dost kouzel. Některá z nich vám mají usnadnit průzkum a řešení hádanek. Například Revelio, které odhaluje skryté věci, prakticky nepřestanete používat. Lumos naláká hmyz a osvětlí tmavé místnosti, kde nejde vidět na krok. Navíc spolehlivě zažene šlahouny ďáblova osidla. Ty se dají zahnat i ohnivým Incendio, ze kterého mají obzvlášť respekt pavouci. Accio vám pomůže chytit uprchlé stránky studentského průvodce či přitáhnout otravného skřetího střelce. Právě studentský průvodce slouží jako ukazatel vašeho postupu u všech disciplín. Najdete v něm, co vše jste objevili/neobjevili. Ukazuje Merlinovy zkoušky, počty zlikvidovaných nepřátel, zakreslená souhvězdí i sesbírané pergameny. Nezapomeňte se však při průzkumu soustředit na hlavní příběh. Důležité kouzlo, bez kterého se při lootování moc daleko nedostanete, totiž Alohomora, se objevuje až později ve hře. Stejně tak si musíte počkat na talenty, které vám významně usnadní souboje a přihodí třeba i přepínatelné sady kouzel. Fungují překvapivě výborně a poměrně intuitivně. Typů nepřátel sice dohromady není mnoho, ale na každého z nich platí něco jiného, různobarevné štíty jim musíte rozbít odpovídajícím typem kouzla, některé útoky můžete odrážet, jindy musíte uhýbat. Nutno říct, že souboje vypadají naprosto fantasticky a užijete si je, i když ještě nebudete umět všechna kouzla.
Komnata nejvyšší potřeby jako tajný spojenec
Během hry se dostanete také ke komnatě nejvyšší potřeby, která vám poskytne přesně to, co v dané chvíli potřebujete. Pro vaši postavu je to místo, kde se může cvičit v kouzlech, pěstovat přísady do lektvarů a chovat kouzelná zvířata, které zachráníte před spáry ziskuchtivých pytláků. Také dostanete nástroje na vylepšování výbavy. Kouzelnických outfitů budete nacházet přehršel a většinu z nich kvůli statistikám můžete rovnou prodat, milou drobností ovšem je, že jakmile kousek oblečení jednou seberete, můžete si jeho vzhled přenést na libovolný jiný hábit. Módní přehlídku tedy nemusíte zatratit kvůli statistikám. Chov zvířat je zde také skvělý element. Do speciální tašky můžete chytnout jakéhokoliv kouzelného tvora a v komnatě nejvyšší potřeby najdete zbudovaná vivária, kam lze jednotlivá zvířata umístit a chovat. Můžete je mezi sebou i množit. Ve hře najdete kluběnky, hrabáče, jednorožce, měsíčníka, hipogryfy či testrály. Na posledních dvou dokonce můžete i létat. Na mapě v pozdějším ději také narazíte na jednoho fénixe.
Optimalizace na jedničku
Hned při vydání se optimalizace úplně nepovedla, a jak bývá zvykem, kupil se seznam bugů. Při druhém průchodu hrou, který se odehrál jen pár týdnů zpátky, už byly všechny chyby opravené. FPS stále trochu dropují při návštěvě Prasinek nebo v některých lokacích hradu, ale nejedná se už o nic drastického. Tvůrci dokonce vyslyšely prosby hráčů o úpravu hlavy hlavní postavy, která mimo cutscény vypadala poněkud zdeformovaně.
Doporučené požadavky
Nažhavte svoje herní notebooky a herní počítače, zde jsou doporučené požadavky pro plynulý průchod hrou. Operační systém: Windows 10 64bitová verze Operační paměť: 16 GB RAM Procesor: Intel Core i7-8700 / AMD Ryzen 5 3600 Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 1080 Ti s 11 GB VRAM / AMD Radeon RX 5700 XT s 8 GB VRAM DirectX: verze 12 Místo na disku: 85 GB (SSD)
Hodnocení
Pokud upustím od nezajímavého hlavního příběhu, za mě nebylo hře co moc vytknout. Krásně vytvořená a bohatá mapa, možnost chodit či lítat, hodně míst k objevování a sbírání, dobře vypadající a jednoduchý combat systém. Za mě je Hogwarts Legacy povedenou hrou, ke které se ještě určitě ráda vrátím, když se mi zasteskne po světu Harryho Pottera.