Melancholická hra o konci světa - SEASON: A Letter to the Future

Tato originální adventura by rozhodně neměla chybět ve Steam knihovně nikoho, kdo má rád dobře napsané příběhy, artové prostředí a hluboká životní témata. Hra byla vydána na začátku roku 2023 a na svědomí ji má malé kanadské herní studio Scavengers Studio. Titul získal skvělé recenze, bohužel prodejnost nebyla taková, jakou studio očekávalo. Což mi přijde osobně škoda. Pokud si tedy chcete zahrát hru, která je krásná na pohled, má neotřelý nápad a smysluplné dialogy, neobsahuje mikrotransakce a rozjedete ji i na slabších sestavách, zkuste SEASON: A Letter to the Future.

Konec světa tak trochu jinak

Představte si svět, který se řídí obdobími. Ale ne, tak je známe teď. Tato období neovlivňují počasí, ale čas a vzpomínky. Zároveň se po světě se šíří podivná nemoc, která napadá vzpomínky a konzumuje je . Takto nemocný člověk přijde o všechny své vzpomínky – na svůj život, na svoje blízké, sám na sebe. Navíc, když skončí aktuální období, vzpomínky všech se vytratí bez ohledu na to, kdo jsou a kde se zrovna nachází. Do takového světa se narodíte vy, mladá žena jménem Estelle , a dostanete nevšední příležitost.

Pozadí příběhu

Kdysi dávno proběhla sezóna industrializace, po níž přišlo období extrémního blahobytu. Poté se celý svět na deset let propadl do války. Vaše sezóna je ta bezprostředně po válce, kdy se některým lidem podařilo pod vedením věhlasného doktora uprchnout na místa, kam se záhadná vzpomínky požírající nemoc nedostane . A v jedné takové skupince byla i vaše matka a otec, kterým se podařilo uniknout, a usídlili se v malé vesničce, ze které se stalo bezpečné útočiště. Vy jste tu vyrostli, avšak vše nyní nasvědčuje tomu, že se blíží konec současného období a s ním budou zapomenutý celý svět. A tak dostanete úkol od stařešiny vesnice. Běžte do světa, dokud je ještě trocha času, a zdokumentujte všechno, co si zaslouží být uchováno . K dispozici dostanete svůj vlastní deník, fotograf a diktafon. Je jenom na vás, co se rozhodnete zaznamenat pro další generace.

Jak si má lidstvo zapamatovat svět, který má skončit? Co je důležité zachovat a co naopak by si lidstvo nemělo připomínat? Takové otázky vás provází celý gameplay.

Cesta plná objevování

Hra začíná v momentě, kdy jste na odchodu ze svého rodného domu. Kromě vybavení pro dokumentaci vás matka obdaří ještě speciálním amuletem, který však ke své funkčnosti potřebuje vzpomínky . V tomto případě jsou to vzpomínky vaší matky, přičemž to vy vyberete, jaké to budou. Myšlenky na skvělé časy z dětství? Dárek od vašeho nejlepšího přítele, který je pro vás jako bratr? Nebo snad fotka vašeho otce, který před lety zesnul? Ať už vyberete cokoliv, bude to silné, protože vaše matka danou vzpomínku navždy zapomene .

Jsme naše vzpomínky?

Téma zapomínání, vzpomínání se prolíná celou hrou, přičemž máte možnost sledovat, jak si zpustošený svět válkou bere zpátky příroda. K dispozici máte kolo, takže cestování je poměrně rychlé . Záleží jenom na vás, kolikrát budete chtít zastavit a kochat se krásně animovanou přírodou, mazlit se se zvířaty nebo jen prostě fotit a nahrávat. Na toulkách se dozvíte více o fungování tohoto světa, poodhalíte, kde se vzala „vzpomínková nemoc“ a proč vlastně svět funguje v obdobích . Setkáte se s obyčejnými lidmi, kteří si žili poklidné životy, dokud jim nastávající změna období nevzala všechno. Podíváte se do opuštěného města, které bude brzy zatopeno, a budete svědky, jak se zbývající obyvatelé loučí s místem, který byl léta jejich domovem, a nyní je čeká přesun z krásné přírody do panelových domů ve městě. Poodkryjete také závoj místní víry a na vlastní kůži si vyzkoušíte, zda jsou bohové skuteční nebo ne.

Co by si mělo lidstvo pamatovat

Na konci vašeho dobrodružství vás čeká důležitý úkol. Všechny zaznamenané údaje z vašeho deníku doručit do velkého institutu , který uchovává důležité poznatky lidstva. Než se tam však dostanete, období skončí. Povedou vaše volby k tomu, že zapomenete všechno – i svůj úkol – nebo naopak budete ochráněni matčiným amuletem? To už je jenom na vás. I když se děj odehrává těsně před dramatickou změnou období, užijete si poklidnou atmosféru. Celá hra je takové lyrické vyprávění o životě obyčejných lidí a důležitých otázkách . Je jen na vás, co si z ní vezmete.

Deník ve vaší režii

Psaní deníku pak bylo kapitolou samo o sobě. Máte možnost si jej zcela přizpůsobit a obsah se generuje podle toho, co všechno objevíte . Kombinovat tam můžete text, fotografie i zvukové nahrávky, které jste pořídili. Pokud by vás však tato část nebavila, hra vás k zaznamenávání všeho vůbec nenutí. Stačí pořídit jen pár fotografií a po přidání do deníku máte automaticky splněno bez nějaké větší námahy.

Rozjedu to?

Po celou dobu hraní jsem neobjevila jediný bug a optimalizace byla dobrá. Protože hra nemá nějak extra náročné technické požadavky, rozjela jsem ji bez problémů na svém herním počítači i na pracovním repasovaném notebooku .

Hra není nijak extrémně náročná na hardware, ale na levných noteboocích s integrovanou grafikou si ji bohužel nezahrajete. Pokud tedy vlastníte starší zařízení, poohlédněte se spíše po herním notebooku nebo herním počítači . V případě, že máte omezený budget, nemusíte smutnit. Zkuste si projít nabídku předváděcích herních notebooků či počítačů. Předváděcí technika byla jednou vystavená na akci nebo pouze rozbalena. V podstatě se tedy jedná o nepoužívané zboží, které už ale kvůli rozbalení nemůže mít štítek „nové“. A díky tomu je pořídíte s výraznou slevou. Jaké jsou tedy požadavky?

Procesor: Core i5 / Ryzen5

Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1660.

RAM: 16 GB

Velikost: Hra zabere 7 GB na SSD disku

Hodnocení

Celkově hru hodnotím velmi kladně. Sice vás zde nečekají žádné souboje ani závody, ale celý koncept je velmi originální. Bavily mě hovory s lidmi i bezcílné bloudění po krajině . V deníku jsem se opravdu vyřádila, protože hra dává celkem velkou volnost v tom, co chcete a jak to chcete zaznamenat. Užila jsem si klidnou příjemnou atmosféru, které sice v některých pasážích mírně hořkla, ale to jen dodalo na realističnosti příběhu.