Medieval Dynasty: Přežij ve středověkém světě a založ si svoji vlastní slavnou dynastii

Medieval Dynasty je hluboká a komplexní hra, která ve skutečnosti obsahuje čtyři hry v jedné - survival, simulaci, roleplaying a strategii. Hra vznikla pod taktovkou polského studia Render Cube a do předběžného přístupu byla spuštěna v roce 2020. V září roku 2021 pak přešla z předběžného přístupu do plného vydání. Studio se ale o hru nadále stará a vypouští pravidelné aktualizace. V té poslední spustili podporu multiplayeru.

Těžká cesta z předběžného přístupu

U hry jsem byla od jejího počátku. Hned, co vyšla v předběžném přístupu, jsem ji zakoupila a musím říct, že začátek hraní byl více než komický. Chaotický tutoriál na začátku, kde jste v podstatě hozeni do hry a přijděte si na skoro všechno sami nebo například vtipné bugy byly na každodenním pořádku. Nyní je ale hra víceméně optimalizovaná, všechny zážitek kazící bugy byly odstraněny – nebo alespoň jejich většina – a já si konečně užívám hladkou jízdu milým příběhem. O čem tedy hra vlastně je?

RPG, survival nebo strategie?

Představte si, že by se populární hra Kingdom Come spojila s farming simulátorem, do toho přibyl survival prvek – tedy byste si museli dávat pozor, zda jsou uspokojené všechny vaše potřeby jako je hlad, žízeň a potřeba být v teple a ještě navíc si budete muset postavit svůj dům a také vybudovat celou vesnici pro další obyvatele , kteří jsou momentálně bez domova. A nejenom to – obyvatelé musí z něčeho žít, takže jim budete muset zajistit práci a dostatek jídla či topného dříví, aby vůbec přežili první zimu. Hra se snaží být velmi realistická, ale to znamená, že je v ní obsaženo mnoho mechanik. Hra vás táhne různými směry a dává vám možnost strávit čas buď plněním úkolů – protože každý něco chce, nebo vám dává možnost pracovat na svém domě či se můžete hned pustit do stavby celé vesnice. Simulace a strategie jdou docela ruku v ruce, stejně jako simulace a přežití. Roleplaying je část, která je trochu odpojena od všeho ostatního, ale pořád je zde pro ni nějaký malý prostor.

O čem je příběh?

Nemůžete si vytvořit vlastní postavu – ta je předem dána. Hrajete za mladého kluka Racimira, který přišel o rodiče ve válce a hledá svého strýce, o kterém slyšel ještě jako malý kluk , ale nikdy se s ním nesetkal. Doufá, že u něj najde podporu a dočasné zázemí, než se zvládne postavit na svoje vlastní nohy. To však tak úplně nevyjde podle očekávání. Když se konečně dostane do vesničky Gostovia, kde by měl být podle všeho strýc starostou, dozvídá se, že strýček je už dávno po smrti a dědictví v podstatě neexistuje. Současný správce vesnice vám však řekne, že z dlouholetého přátelství k vašemu strýci vám dovoluje zabrat si na mapě jakoukoliv volnou půdu a postavit si tam dům. Ovšem suroviny a peníze si na to budete muset sehnat sami. A tak začíná Racimirova, a vlastně i vaše cesta, která vás má dovézt k velkým věcem. Budete muset sehnat nástroje, posbírat kamení, pokácet stromy, nasbírat rákos a postavit si malý skromný příbytek a začít přemýšlet, jak přijít k penězům . Protože i když jste dostali povolení k zabrání půdy, musíte z ní platit daně králi. Příběh od této chvíle plyne postupně a pouze prostřednictvím hlavních úkolů. Od každého obyvatele, pro kterého něco uděláte, se dozvíte kousek skládačky příběhu vašeho strýce a brzy vám začne docházet, že se nejednalo zrovna o čestného a morálního člověka, ale spíš o muže, který uměl využít každé příležitosti ve svůj prospěch. Půjdete v jeho šlépějích nebo si vyšlapete svou, jinou cestu?

Kde začít, když nemáte nic

Jak už jsem psala výše, na začátku vás prostě hra hodí do vody a plavte, jak umíte. Není ihned zřejmé, která tlačítka stisknout a v jakém pořadí věci dělat. UI hry je opravdu záhadné a i když jsou nejdůležitější ovládací prvky zobrazeny na obrazovce, doporučuji otevřít „možnosti“ a podívat se, jaké klávesy jsou přiřazeny jakým akcím. Například klávesa P změní pohled z první osoby na třetí osobu, na stavění se musíte překliknout do budovatelského módu, levým kliknutím myši stavíte, pravým upgradujete atd. Naštěstí mnoho věcí se změnilo po posledních aktualizacích, ale zmatečnost v některých věcech stále zůstává. Věc, která mě osobně hodně štvala, je absence rychlého cestování. Koupě koně nebo osla vyžaduje nejprve postavení stáje, ale ani získání jízdního zvířete nějak nezjednoduší cestování. Jezdecká zvířata jsou obtížně ovladatelná, nejsou rychlá a jsou drahá na údržbu. Navíc se můžete potkat s kancem nebo dvěma a i když se chráníte sami, musíte chránit také zvíře. Takže jízda na koni může být ve finále spíš na obtíž. Mapa sice není nějak extrémně velká, ovšem Racimir není žádný zdatný běžec. A než se přesune do vzdálenějších vesnic, může být už také konec dne. Úkoly jsou skvělým pomocníkem, jak si na začátku hry pomoci k penězům a případně i k některým surovinám, které nelze najít, pouze koupit. Většina je na začátku jednoduchá – například zabít vlky v lese, pokácet stromy nebo pomoci postavit palisádu. Bohatě si tak vystačíte se základními nástroji – jako je sekera, krumpáč nebo primitivní luk. Co se pak týče placení daní, na ty máte mnohem více času, protože shromáždit větší množství peněz není na začátku vůbec žádná sranda.

NPC mají občas mozkovou mlhu

Tvůrci se snažili dát každému NPC svůj vlastní režim. Můžete je tak v různou denní dobu vidět, jak odpočívají u ohně, pracují na poli, starají se o zvířata nebo vyrábí věci. Občas není snadné naleznout konkrétního obchodníka, protože se v každý čas nachází někde jinde (nebo se prostě zasekne někde na cestě – to se stává až moc často. Naštěstí v momentální verzi hry už jsou obchodníci označení ikonkama, takže se můžete na mapě podívat, kde se zrovna nachází. Občas je ale najdete na opravdu nečekaných místech. Není nijak zvláštní, pokud se NPC zatoulá do lesa, kde se zasekne u stromu nebo se například zasekne o plot. Pokud jde o dialogy, hra dělá poměrně zvláštní rozhodnutí mít některé pasáže s dabingem a složité stromy dialogů bez dabingu. Někdy jsou přítomny oba, ale v těchto situacích mluvený dialog řekne pouze jednoduchou větu nebo pár slov, zatímco na obrazovce jsou detailnější možnosti. Což je skvělé, protože máte rychlejší přehled o možnostech, ale má to také svá úskalí. Například se za danou odpovědí skrývá mnohem více, než jde na obrazovce vidět a vy pak budete výsledkem konverzace nemile překvapení. Zase si ale nemusíte dělat starosti, že dabing nedokáže držet krok s textem. Ve hře nejsou také žádné cut scény. Občas se také stane, že hra nezaregistruje nějaké vaše rozhodnutí a některé NPC pak mají zvláštní komentáře.

Dokážete přežít?

Ze začátku hry budete řešit hlavně survival stránku. Musíte získávat mnoho zdrojů a zajistit, aby byly čerstvé, a najít jemnou rovnováhu bez vyčerpání zdrojů nebo peněz. Místo používání mostů můžete vlézt do řeky a naplnit si všechny čutory vodou k pití. Musíte pečlivě sledovat hodnoty pro hlad a žízeň. Klidně si můžete naplnit kapsy čerstvým jídlem z hospody, ale nesmíte je tam nechávat příliš dlouho, protože se po několika dnech zkazí a ve vašem inventáři budete mít jen zkažené pokrmy, které vás mohou otrávit. Zároveň musíte jíst často, několikrát denně, a to není lehký úkol. Musíte také někde spát, takže postavit si jednoduchý dům bude vaše priorita číslo jedna. Pokud nemáte dostatek peněz na stravování se v hospodě, budete muset založit pole a vypěstovat si suroviny. Jenže dokud si neupgradujete dům, nemůžete vařit a jste odkázáni jen na syrovou stravu. Maso získáte lovem – jenže k tomu potřebujete luk a šípy nebo si musíte vyrobit pasti. Brzy také zjistíte, že základní nástroje vám nestačí a je potřeba pořídit mnohem lepší. Bez peněz to ale nepůjde. A bez pomoci už vůbec ne. Dojde vám, že na jednodušší život potřebujete víc lidí. A odpovědí je založit vesnici a sehnat šikovné řemeslníky, kteří tady s vámi budou žít.

Strategické řízení vesnice

I když si sami sebe možná nepředstavujete jako správce vesnice, protože je to moc práce, bez toho se ve hře moc nehnete. Shánění jídla a jiných základních potřeb zdržuje od ostatních věcí, tak stejně jako obdělávání pole či péče o zvířata. Když to ale zadáte vesničanům, odpadne vám velká spousta práce. Například, co se týče jídla - věci se zjednoduší, když si vytvoříte vlastní vesnici a necháte vesničany uložit jídlo pro vás připravené k jídlu. Pak si můžete jen tak vzít něco čerstvého k jídlu, zatímco se procházíte po mapě a plníte mise dávané různými postavami. To stejné platí i o zvířatech – práci můžete delegovat na vesničany a výsledkem budou spokojená zvířata, která budou produkovat zásoby vajec či mléka. A pokud lov není vaše silná stránka, vždy z nich můžete získat maso. Když postavíte hospodu, ze získaných surovin budou vesničané vařit jídla či péct pečivo. Rybářská chatrč se schopnými rybáři vám zase zajistí zásoby rybího masa – a pokud zvládnete postavit i sušák, nasolené sušené rybí maso vám vydrží celou zimu. Vesničané vám také mohou vyrobit dostatečnou zásobu nástrojů, pokud jim poskytnete kovárnu. Také si sami naštípají dříví na zimu, či automaticky půjdou obdělávat pole, pokud jim ve stodole necháte potřebné nástroje spolu se semínky. Vesničany, kteří nemají domov a mohou s vámi odejít do vesnice, najdete v každém městečku, kde sedí u ohně a nemají co na práci. Jednoduše je stačí pozvat, přiřadit jim dům a dát jim práci. Pokud ale nebudou šťastní, nebudou ani produktivní. Musíte jim zajistit dostatek jídla, vody, teplého oblečení a také jim dát smysluplnou práci. Každý vesničan má svoje schopnosti, které si můžete prohlédnout a podle toho jim přiřadíte pracovní pozici. Čím více bodů schopnosti na dané pozici mají, tím více budou šťastní a výkonní. Můžete spravovat vaše osídlení odkudkoli na mapě, ale vždy se ujistěte, že každý je dobře krmený a spokojený. Scénář vyžaduje, abyste ve stanovených fázích stavěli určité budovy, a pokud v začátcích hry například postavíte velké množství domů, možná budete muset později bourat a nahradit je jinými budovami. Zatímco na začátku hry jde jen o vás, později ve hře musíte zajistit nejen vlastní přežití, ale také celé komunity. Zároveň můžete vesničanům umožnit, aby zakládali rodiny – stačí do jednoho domu umístit muže a ženu. Po nějaké době se ti dva vezmou a mohou zplodit potomky. Myslete ale na to, že žena nebude moci přibližně 3 roky pracovat, aby se mohla postarat o dítě.

Postavit dům, zplodit syna, zasadit strom

Jak už název sám napovídá, primární cíl hry je založit rodinu a tím potencionální dynastii, která vejde do dějin. Během hry získáváte reputaci u krále – a to jak kladnou, tak i zápornou. Zvyšovat ji můžete plněním úkolů vesničanů, placením daní a občas vesnici navštíví i královský posel, který má speciální sortu úkolů za hodně reputačních bodů. Pokud vše stihnete splnit, reputace se vám zvýší, pokud ale selžete, reputace vám klesne. Na velikosti reputace také záleží výše daní a to, jak s vámi ostatní NPC jednají. Vysoká reputace vám také pomůže při hledání manželky. Vybrat si můžete jakoukoliv dospělou ženu, která už není vdaná a začít se jí dvořit. Je už pak jen na vás, zda budete šarmantní a okouzlující nebo ji rovnou uplatíte drahými dary. Já osobně doporučuji hledání ženy až na dobu, kdy budete mít založenou a fungující vesnici – přece jen, žádná žena se nenastěhuje do polorozpadlého domu s nulovou zásobou potravin. Pokud jste ale při dvoření úspěšní a vaše vyvolená vám řekne ano, získali jste partnera na celý život. Tedy – jen pokud se vám i nadále bude dařit a budete se o svůj vztah starat. Stejně jako v reálném manželství, i tady musíte se ženou trávit čas, komunikovat s ní a dávat jí dárky. Když ji budete ignorovat, a její level náklonosti spadne na nulu, opustí vás a pokud máte nedospělé děti, vezme se s sebou. Může vás také opustit i v případě, že nezvládnete nashromáždit dostatek jídla, teplého oblečení nebo dříví. Zkrátka, když se o ni nebudete starat se vším všudy, už ji nikdy neuvidíte.

Středověk na vlastní kůži

Pokud jde o aspekt simulátoru středověkého života, hra má poměrně hodně co nabídnout a je opravdu málo co vytknout. Můžete strávit značnou část času jen sbíráním zdrojů, budováním infrastruktury a chůzí z bodu A do bodu B. Nezapomeňte, že neexistuje rychlá cesta a kůň vám vůbec nepomůže. Docela dost částí hry je o strastiplné chůzi. Naštěstí, vývojáři se snažili, aby každá cesta byla jedinečná a krásná, a je zábavné narazit na náhodná zvířata, která se prohánějí po lesích . Prostředí je skutečně krásné a grafika realistická. Pokud uslyšíte divné zvuky v lese, je lepší utíkat než se zdržovat a snažit se zjistit, odkud zvuk jde. Pravděpodobně se totiž na vás chystá zaútočit nějaké zvíře. A že je jich v lesích požehnaně. Narazíte tu klasicky na jeleny a laně, lišky a zajíce . Hlouběji v lese můžete spatřit i jezevce, divočáka či u řeky bobra. Když se ale zatouláte do špatných míst, často vás může napadnout smečka vlků, kterou není snadné odrazit. A nejtužší zvířecí soupeř ve hře, který žije v hornaté části mapy, je medvěd či obří los.

Vybudujte cokoliv

I když hra samozřejmě má omezení v počtu budov, tato omezení se vztahují na levely – to znamená, že čím větší reputace dosáhnete, tím větší vesnici můžete postavit. I tak však máte ve hře velkou svobodu. Můžete si vybrat jakékoliv místo na mapě, kde osadu založit. K dispozici pak máte základní sadu domů podle velikosti. Sami se pak rozhodnete, jestli chcete stavět dům ze slámy, ze dřeva nebo se rovnou pustíte do odolného kamenného příbytku. Postavené domy pak lze vylepšovat, neboli zateplovat. A také zde máte možnost dekorování – zdobené dveře, okenice, zvířecí kůže místo koberce, květináčky na okna, police či květinové girlandy – uzpůsobte si domov podle svého. Vesnici můžete ohraničit palisádou či kamennou zdí, tak stejně můžete všem vesničanům plotem vyhradit jejich vlastní pozemek, kam si mohou umístit lavičku se stolem či káď na umývání. Na okraji vesnice si můžete vyhradit neomezené množství polí, kde se budou pěstovat plodiny. Stačí, když na každé jednotlivé pole zasadíte konkrétní druh semen – ječmen, oves, slunečnici nebo nějaký druh zeleniny. Vesničané si tuto volbu zapamatují a další roky budou už sadbu provádět sami. Můžete založit i svůj vlastní sad a z ovoce dělat marmelády, péct ovocné koláče nebo z nich pálit kořalku. Co se týče zvířat, můžete chovat koně a oslíky, z farmářských zvířat pak slepice, kachny, prasata, ovce, kozy a krávy. Ve vesnici může také žít rybář se svou rybářskou chatrčí, který do společné spižírny dodá rybí maso. Domov tu najde i tkadlena, která se postará o teplé zimní oblečení pro všechny vesničany. Nezbytný je také kovář, protože vesničané i vy sami budete potřebovat solidní zásobu kvalitních nástrojů na práci.

Vizuální stránka

Jestli se Medieval Dynasty něco rozhodně nedá upřít, je to grafická stránka. Příroda je opravdu krásná a bohatá, vývojáři si s ní opravdu vyhráli. Skvělý pohled je i na vaši vybudovanou vesnici. V létě všude zraje zlatavé pole, na náměstí se kupí trhové stánky a za potokem se ozývají husy. Když se setmí, rozzáří se pochodně i lucerny a ulice městečka zalije útulné zlatavé světlo. Vesničané posedávají na lavičkách u ohňů nebo jdou do krčmy, kde se baví. Rozhlédnout se je ryzí radost. Hra je z první osoby, ale jde ji hrát i ze třetí. Vše podtrhuje i nerušivá příjemná středověkem inspirovaná hudba a člověk má opravdu pocit, že se nachvíli propadl do úplně jiného světa. Opravdu jsem mnoho času strávila pouze tím, že jsem chodila po mapě a kochala se panoramaty.

Rozjedu to?

Medieval Dynasty patří mezi indie hry, ovšem na svém levném pracovním notebooku si ji rozhodně nezahrajete. Pokud tedy nevlastníte herní zařízení, doporučuji se poohlédnout herním počítači nebo herním notebooku , záleží, co vám bude více vyhovovat. Jde to i s malým budgetem – zkuste si prohlédnout naši nabídku předváděcích počítačů a notebooků, kde najdete herní děla za skvělou cenovku. Jaké jsou tedy doporučené požadavky?

PROCESOR: Intel Core i5/i7 4GHz nebo Ryzen 5 4 GHz

GRAFIKA: GeForce GTX 1660 / Radeon RX 590)

RAM: 16 GB

Hra zabere 10 GB místa na SSD disku.

Hodnocení:

Hra mě bavila. Líbilo se mi spojení budovatelské strategie se simulací a RPG prvky. Vizuálně je hra opravdu nádherná. A pokud si člověk zvyknul na ovládání, tak po pár hodinách už to bylo zcela jednoduché. Optimalizace byla dobrá, nepozorovala jsem žádné výrazné poklesy FPS. Jediné, co trochu zamrzelo je nepříliš dobrá česká lokalizace, a občasné bugy, kdy se NPC nebo přímo i hlavní postava někde nepříjemně zasekne.