House Flipper 2 – vydělávejte peníze opravou a prodejem domů

Po prvním úspěšném dílu jsme se dočkali pokračování nejúspěšnější renovovací simulace – House Flipper 2. Berte zakázky, nakupujte domy, opravujte je a pak se ziskem zase prodávejte. House Flipper 2 vznikl pod taktovkou vývojáře Frozen District a na platformě Steam se objevil 14. prosince 2023.

Připravte se na rekonstrukční jízdu

Proč tolik lidí nachází uspokojení v simulačních hrách, které zahrnují manuální práci? O farmaření, stavebnictví či restaurování vzniklo nespočet her, a stále jimi trh není přesycen. Netuším, co to způsobuje, vím jen, že jestli v právě zakoupeném domě nebudu mít dokonalou mramorovou podlahu, asi se zblázním. House Flipper 2 znovu probudil mou spící posedlost podlahami, tapetami, sbíráním odpadků a úklidu, která pokojně dřímala od dokončení první dílu. V prvním díle House Flipper jsem strávila bezmála 600 hodin. A není divu. House Flipper, totiž jako každá hra, umožňuje hráčům dělat něco, co v reálném životě nemohou dělat. A v mém případě je to vlastnit dům. Principy hry zůstávají zcela stejné jako v jedničce. Oproti prvnímu dílu se ale dvojka dočkala skvělých inovací, které jedničce trochu ubírali na hodnocení. A zejména jsme dostali mnohem větší svobodu v kreativitě.

Přijímejte zakázky

Stejně jako v prvním díle, musíte začít od píky. Právě jste se vrátili do rodného domu, který vám přenechali vaši rodiče a máte sen, že se začnete živit prodejem rekonstruovaných domů. V tom vám pomáhá váš starý přítel z dětství, který už podobnou práci dělá. Nestíhá však plnit všechny zakázky, a tak vám některé jednodušší přihraje. A právě na těchto zakázkách získáte potřebné zkušenosti, abyste si jednou mohli koupit vlastní dům. Stejně jako v jedničce, ani tady nedostanete hned všechno naservírované na zlatém podnose. Jednotlivé schopnosti si postupně odemykáte, jak postupujete jednotlivými zakázkami. Na začátku tak máte k dispozici pouze čisticí kartáč, odpadkový pytel a stěrku na umývání oken. Postupem se přidává malířský váleček, škrabka na pokládání kachliček, tapet a podlahových krytin, vysavač či třeba stavební kladivo. Rozhraní pro správu všech těchto nástrojů se zde zdá přehlednější a snáze uchopitelné než v prvním díle. Už to nenapodobuje herní tablet, takže ikony nabídek mohou být o něco hravější: větší, barevnější a snadněji rozpoznatelné na první pohled. Jak tedy každá zakázka probíhá? Dost podobně jako v jedničce. Ve vašem e-mailu se objeví zakázky, od jednoduchých úklidových úkonů až po kompletní renovaci domu, kde je jasně formulováno, co se od vás očekává a pro koho budete pracovat. Novinkou je, že když se dostanete na místo, vždy vám zavolá zadavatel zakázky a vy máte možnost reagovat na jeho dodatečné požadavky. Jaký vztah si se zákazníky vytvoříte, je pouze na vás. Zda však vyloženě nepříjemné reakce na zákazníky nějak ovlivní vaši reputaci, na to si musíme přijít sami. V rámci každé zakázky jsou pak jednotlivé questy, které se většinou nachází v různých místnostech. Většinou se jedná o specifické uspořádání nábytku, konkrétní styl výmalby nebo o vybalení věcí z krabic po stěhování. Právě vybalování krabic je novinkou, která v předchozích dílech nebyla a nabízí nám to možnost trošku nakouknout do soukromí lidí, kterým v zakázkách pomáháme. V každé zakázce nejenom odemknete potřebné nástroje a získáte peníze, ale také získáte určitý počet zkušeností. Pokud se snažíte zrychlit úroveň, můžete dokončit úkol pouze s jednou hvězdičkou a přejít na další příběhový úkol. Stejně jako originál vás House Flipper 2 pouze penalizuje v podobě menšího obnosu peněz, který za práci dostanete, takže se nemusíte bát, že by vám ve hře volaly uslzené staré babičky, které chtějí vědět, proč jste přemístili postel a prodali jejich oblíbenou sbírku talířů.

Kupte si, na co máte

Musíte projít několika zakázkami, než vám hra dovolí koupit si svůj první dům, který je určen k renovaci. Nakonec se tam však dostanete. Pokud jste ale zakázky dokončovali ledabyle a získali tak méně peněz, možná budete muset zakázek udělat ještě o trochu více, než si dům budete moci dovolit koupit. Po zakoupení vás čeká spousta práce – je potřeba dům uklidit, vyčistit, zbavit starých zničených podlah a zdí. Dobrá zpráva je, že hra vás absolutně nijak nelimituje, co s domem máte udělat. Dokonce už ani během renovace nevidíte zájemce o koupi, jak tomu bylo v minulém díle. Nemusíte tak splňovat jejich, někdy až neuvěřitelné, požadavky, ale můžete si dům zrekonstruovat přesně podle vašich představ. Velkou výhodu vidím ve svobodě, kterou jsme dostali. Například když stavím kuchyni, tak už si nemusím dávat kachličky na celou stěnu, protože dříve to jinak nešlo. Mohu si plně přizpůsobit, do jaké výšky kachličky dám a zbytek třeba vymalovat barvou. Mohu také zcela měnit dispozice domu. Pokud se mi zdá, že by se někde hodil větší pokoj, jednoduše ho pomocí stavby zvětším. Nebo přistavím pokoj navíc. To bohužel v minulém díle dělat nešlo, bylo možné pouze měnit příčky a zdi v domě. Možnost samostatné stavby potom vyšla v některém z DLC, ovšem celé to bylo tak kostrbaté, že jsem to stejně moc nepoužívala. Zde naopak to není žádný problém. Poté, co dům opravíte podle vlastních představ, můžete také upravit zahradu a předzahrádku. Potom vám hra vypočítá, za kolik jste dům koupili, kolik peněz jste utratili za jeho přestavbu a v jaké finanční situaci se nyní nacházíte. Dalším krokem je dát dům do aukce, kde se objeví člověk, který má o koupi zájem. Pokud se vám nelíbí nabízená výše, můžete stáhnout dům z aukce a zkusit to později, zaplatíte ovšem poplatek. Na začátku máte výběr pouze z několika domů, jak však postupujete zakázkami, odemykají se další a další budovy, které můžete odkoupit, zrekonstruovat (nebo případně zbourat a postavit úplně nové) a prodat s profitem.

Jednoduchý strom dovedností

V tomto případě bych to možná ani nenazvala stromem, spíš takovým žebříkem. Každá činnost, kterou vykonáváte – ať už v rámci zakázky nebo i když pracujete na zakoupeném domě, vám přináší zkušenostní body. Čím více tedy například malujete pokoje, tím rychleji můžete ve výmalbě získat určitá vylepšení. Většinou se nejedná o převratné věci, ale i tak vám mohou velmi usnadnit práci. V případě právě zmiňované výmalby například můžete získat schopnost si váleček zvětšit, a tak vymalovat větší plochu či možnost nanést více barvy, což vám zase ušetří čas, který jinak strávíte běháním ke kbelíku s barvou. Celkově zde máte možnost získat dovednostní výhody pro malování pokojů, pro pokládání podlahových krytin či kachliček, můžete si vylepšit také bourací a stavařské dovednosti, uklízecí schopnosti a v neposlední řadě také jednu novou speciální schopnost – jakýsi sonar, který vám zvýrazní dosud neuklizené skvrnky či odpadky. Kdo hrál jedničku, určitě mi dá za pravdu, že v mnoha případech je tato schopnost život zachraňující. Ani nespočítám, kolik času mi v prvním díle sebralo hledání poslední skvrnky někde na stropě nebo hledání zničené zdi, která se musela zaplácnout sádrou, ale vůbec to na první pohled nebylo vidět. Další novinkou je pak elektroinstalační nástroj, který vám umožní propojit zásuvky a spotřebiče v celém domě. V prvním díle stačilo pouze koupit vypínač a zdroj světla, umístit je na správné místo, a po stisknutí vypínače se světlo automaticky rozsvítilo. To už ale v novém díle neplatí. Musíte manuálně spojit vypínač se zdrojem světla, abyste je mohli ovládat.

Poměrně přehledné ovládání

Obecně lze říci, že úklid a úklid, stavění a nakupování jsou úhledné a snadno se dají vychytat, ale hra občas bojuje se svým 3D prostorem. Občas jsem musela police či nábytek umisťovat na třikrát, protože se mi nedařilo je přirazit úplně ke stěně. Obecně při umisťování nemáte příliš dobrý rozhled po místnosti, takže je možné, že vybavování nábytkem může být pro někoho doslova horor. Pozor si také musíte dát při bourání. Hra je momentálně nastavená tak, že držíte myš a čím déle máte tlačítko stisknuté, tím větší plocha k bourání se označí. Občas je to však únavné, zvláště v případě, kdy omylem tlačítko držíte moc dlouho, a označí se větší část, než byste chtěli. Po puštění tlačítka se totiž označený prostor automaticky hned zbourá a vám tak nezbyde nic jiného, než případnou část postavit znova. Také neexistuje žádný skutečný způsob, jak věci odstranit nebo jak se vrátit pár kroků zpátky, takže musíte chybné položky buď prodat, nebo vyměnit. Hra také neukazuje, co jste koupili nebo prohlíželi naposled. Což je obzvláště otravné, pokud například vybíráte fasádu, pracně si ručně nastavíte, jaký povrch a barvu mají mít, a před dokončením zjistíte, že jí nemáte dost. A teď ji musíte znova najít a nastavit. A pokud si přesně nepamatujete, co jste zadali poprvé, může to být celkem problém. Z čeho jsem naopak naprosto nadšená je to, že si všechno můžete naprosto přizpůsobit. V prvním díle měl každý kousek nábytku na výběr z několika barev. Nyní si každý jednotlivý kus nábytku můžete přesně přizpůsobit vašim představám. Nejenom, že si můžete měnit barvy podle široké palety barev, ale také můžete zvolit i jiný materiál (dřevo, plast, kov, kámen, cihly). Už se tak nemusíte bát, že nábytek nezapadne do interiéru – právě naopak, vše je ve vaší režii. Fantazie se už meze opravdu nekladou. To samé platí i o dekoracích – už nepotřebujete tisíc ikon pro obrázky. Vyberete si rám, do kterého si buď přidáte již z existujících obrázků nebo si tam nahrajete nějaký vlastní. Navíc si u rámu obrazů i zrcadel můžete nyní navolit, jak velké budou.

Režim Sandbox

Věc, která mě ale opravdu nadchla, je nový režim Sandbox, který neobsahuje vůbec žádné klienty: jen prázdné pozemky, kde můžete stavět domy od nuly. Vyberete si prostředí a velikost pozemku a navrhnete dům, aniž byste se museli starat o peníze – a to vše nyní s praktickou schopností létat. Ovládání je sice trošku jinačí a nenajdete tu své standardní nástroje, jak jste zvyklí z příběhového módu, ale když se trochu zorientujete v nabídce možností, tak zjistíte, že jsou zde nahrazeny novou řadou, která vám umožní rychleji stavět stěny a střechy, a dokonce vymodelovat terén, jak uznáte za vhodné. Stavění domů je však pouze částí zážitku ze Sandboxu – integrované modovací nástroje vám umožňují sdílet je s ostatními hráči. Hra používá mod.io, což je trochu odklon od tradičního Steam Workshopu pro mody, ale nyní můžete poprvé nahrávat celé domy. Právě teď je jich online jen hrstka, ale pár jsem si stáhla, abych je otestovala, a jedná se o opravdu skvělou věc. V podstatě si z website stáhnete konkrétní dům, a ten se pak objeví ve hře k zakoupení. Na domech Sandbox je nejzajímavější to, že je můžete proměnit v práci. Tedy sešlé nemovitosti, které potřebují renovaci. Zalijte je blátem, rozdrťte podlahová prkna a posypte harampádím všechny pracovní desky – se všemi stejnými nástroji, které máte k dispozici jako vývojáři – a poté je nahrajte ostatním hráčům k opravě. V podstatě tak získáváme neomezené množství questů a úkolů.

Pastva pro oči

Co opravdu musím vyzdvihnout, je grafické zpracování celé hry. Už jednička byla na pohled krásná, ale dvojka simulačním hrám zase o něco zvednula laťku. Ostré a jasné textury, vyvážený jas a skvělá práce se světlem – to jsou jen některé grafické detaily k vyzdvihnutí. Nadšená jsem byla také ze zahrad, kde se objevili detaily v podobě jednotlivých stébel trávy, drobných květinek či naopak velmi rozmanité flóry, kterou lze zakoupit a zasadit. Na pozadí hraje nerušivá hudba a celkový zážitek ze hry je prostě skvělý. House Flipper 2 je opravu pastvou pro oči.

Rozjedu to?

House Flipper 2 je žhavou novinkou a nemá úplně nejnižší požadavky na hardware. Je sice mnohem lépe optimalizovaný, než předchozí díl, a velmi mě potěšilo, že délka načítacích obrazovek se zkrátila pouze na několikasekundové, ovšem stále je potřeba vlastnit výkonnější zařízení, aby vám hra dobře jela. Na pracovním notebooku s integrovanou grafikou ji určitě nerozjedete. Poohlédněte se tak po herním počítači nebo herním notebooku , se kterým budete mít herní zážitek plynulejší a celkově příjemnější. Nemusíte se bát, jde to i s omezeným budgetem. Stačí se podívat po předváděcím počítači nebo notebooku, který seženete levnější i o několik tisíc.

Jaké má tedy hra herní požadavky?

Procesor: AMD Ryzen 5 3rd gen / Intel Core i5 10th gen

Grafika: AMD Radeon RX 5700XT 8GB / NVIDIA RTX 2070 8GB

RAM: 16 GB

Hra zabere 6 GB na SSD disku.

Hodnocení:

Já osobně jsem hrou naprosto nadšená. Už jednička mě velmi bavila a dvojka je velmi zdařilým pokračováním, kterému se povedlo napravit chyby z předchozího dílu. Grafika je krásná, ovládání intuitivní a zejména dopaminové vlny, které se dostaví po každé zdařilé rekonstrukci, mě u hry drží doslova přikovanou. Určitě doporučuji pro všechny, kteří mají rádi nenáročné, odpočinkové hry.