Coral Island: Farmaření a záchrana životního prostředí v jednom

Cozy hry jsou trendy žánr – a to zejména, pokud se jedná o simulátory farmaření. Může se sice zdát, že je pro nové tituly velmi těžké vyniknout kvůli přesycenému trhu, ovšem Coral Island od Stairway Games je důkazem, že hráči prostě farmaření milují.

Úspěch už od začátku

Po masivně úspěšné kampani na Kickstarteru, kdy se vybralo 1,6 milionu dolarů za 36 hodin od spuštění, Coral Island vstoupil do předběžného přístupu. To se stalo v říjnu 2022 a v předběžném přístupu vydržel až do 14. listopadu 2023. Bohužel při spuštění plné verze se hráčům neumožnilo přenášet uložené hry, takže museli všichni začít od znova spolu s novými hráči, kteří hru předtím ještě nikdy nehráli. Pro malé nezávislé indie studio je to obrovský úspěch a vypadá, že i hráči jsou velmi spokojení s tím, co pro virtuální farmaření toto studio udělalo. A nejde jenom o farmaření – hra má mnohem větší přesah. Kromě obnovení magie na ostrově za účelem léčení zničených stromů a posvátných přírodních zón se hráči také účastní společenských akcí, které jsou založeny na realitě, jako je každoroční úklid pláže a festival sázení stromů zaměřený na znovuzalesnění vykácených částí kdysi bujného lesa.

Nové Stardew Valley?

Po několika hodinách hraní bych dokonce řekla, že co se týká herní mechaniky, je to úplná kopie. Pokud vás tedy farmaření baví, a z nějakého důvodu se vám nelíbila pixelová grafika Stardew Valley, Coral Island je ideální hrou pro vás. Pyšní se totiž krásným vizuálem a veškeré aktivity, které jsou ve hře Stardew Valley – včetně vztahů s obyvateli, najdete i tady. Plus tedy i mnoho aktivit navíc. Po asi 50 hodinách hraní můžu říci, že Coral Island prostě vzal to nejlepší z farmářských her a přetvořil to v jeden úžasný celek, který v sobě všechny tyto fungující aspekty kombinuje. A samozřejmě taky přináší i něco nového – v tomto případě je to enviromentální přesah.

Příběh

Pokud jde o příběh, hráč začíná svou cestu na ostrov Coral Island na obří farmě v katastrofickém stavu. Budova je téměř před zřícením a prostor pro farmaření je zdevastovaný a zarostlý. Samotný ostrov je také v beznadějném stavu a potřebuje vaši pomoc. Vaším úkolem je opravit váš nový domov a rozjet farmářské podnikání tím, že budete pěstovat zeleninu či květiny, chovat zvířata a dodávat farmářské produkty na místní trh. Zároveň se postupně seznamujete se všemi obyvateli ostrova a začínáte poznávat jejich životní příběhy a problémy. Na pozadí se navíc odehrává ekologická katastrofa. Nedaleko od tohoto malebného tropického ostrova se totiž už před nějakou dobou usídlila těžařská společnost, která systematicky plundruje oceán a zanáší ho nepořádkem. To se také projevilo i na ostrově. Korálové útesy v jeho okolí jsou mrtvé a plné odpadků, které se pak vyplavují na plážích ostrova. Navíc se tato bohatá korporace rozhodla, že Coral Island bude ideálním místem, kde by mohla vzniknout nová prosperující těžařská osada. Obyvatelé tohoto malebného rybářského městečka jsou toto situací zhrozeni a chtějí bojovat za každou cenu o svůj krásný domov. A na pozadí toho všeho jste vy. Zvrátíte tento hrozný osud nebo mu ponecháte volný průběh?

Ekologie je správná cesta

Jak už je z příběhu patrné, i když se jedná o farmářský simulátor, středobodem vašeho snažení bude průzkum a ochrana přírody – a to jak na souši, tak hlavně v moři. V okolí ostrova jsou totiž i vykácené starodávné lesy, zaneřáděné pláže, ropné skvrny na vodě a mnoho jiných věcí, které ohrožují unikátní flóru a faunu tohoto ostrova. Například jednou z komunitních akcí, které se každoročně pořádají, je sázení nových stromků na vykácených místech v lese. Zatím jsem odehrála na ostrově pouze jeden rok, jsem zvědavá, v jakém stavu bude les ten další. Zda se nové stromky uchytí a opravdu jsme zvládli zalesnit ošklivou mýtinu nebo zda nám obří korporace zase zmařila vynaložené úsilí a budeme další rok prostě sázet znova. Komunita také každoročně pomáhá i jiným zdevastovaným částem ostrova a mezi nimi i zvířatům. K tomu všemu se můžete, ale nemusíte připojit.

Dejte oceánu šanci za život

Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejzajímavějších složek hry je potápění a postupné čistění rozlehlého oceánu od odpadků a dalších věcí, které v něm nemají co dělat. To je samo o sobě skvělý koncept. Ihned na začátku, po několika herních dnech, vám bude představena možnost potápění a dostanete svůj první profi neopren. Ihned po ponoru je vám jasné, že oceán potřebuje pomoci. Mrtvé šedé korálové útesy bezútěšně mlčí a jsou zavaleny hordou odpadků. Je pak na vás, abyste odpadky z moře odstranili a dovolili tak útesům se znovu obnovit. Ale jak to udělat? Během čištění moře narazíte na zvláštní magické zařízení, které má kouzelné schopnosti. Bohužel ale nefunguje a vy musíte přijít na způsob, jak ho zprovoznit. Mořské dno má samostatnou mapu , která je rozdělaná do různých sekcí. V každé z nich musíte oceán vyčistit a zprovoznit magické zařízení, abyste se mohli dostat dále. Jak postupuje dál a dál, narazíte na mořská zvířata, kterým nerozumíte, ale můžete jim pomoci. Stejně jako úspěšní herní předchůdci i Coral Island vhodným způsobem kombinuje velmi vážnou tematiku znečištění oceánů a klimatických změn s fantastickými prvky . Neměli byste tak být příliš překvapení, až ve třicetimetrové hloubce najednou kromě ryb, mlžů a plžů potkáte i mořskou vílu. A časem dokonce zjistíte, že v oceánu se rozléhá obří království mořského lidu. Jaké vztahy si s nimi uděláte pak závisí zcela na vás.

Obří živé město Starlet Town

Jestli mě něco opravdu překvapilo, tak je to velikost a rozmanitost hlavního města Starlet Town. Oproti jiným farmářským simulátorům, kde ve městě byl jeden obchod, hospoda a pár domů, působí toto město opravdu masivně. A ze začátku dost nepřehledně, než si uvyknete, kde se co nachází. Stairway Games udělali velké kroky, aby bylo město pocitově jako jedna velká komunita , které chcete být součástí. Budovy jsou rozmanité co do tvaru a velikosti, s malými detaily, které odhalují osobnosti měšťanů. Všichni obyvatelé mají odlišné osobnosti a příběhy. Existují dokonce scény, které se během dne často objevují a ukazují, jak NPC spolu komunikují. Toto město se cítí živé navzdory hrozbám, které se nad ním rýsují. Během hry se setkáte s různými postavami, místními obyvateli ostrova, kteří mají své vlastní úkoly a příběhy. Tím, že pomůžete těmto postavám, budete odhalovat tajemství ostrova a jeho minulosti. Je to nejen o obnově ostrova, ale také o objevování jeho historie a napojení se na postavy, které tu žijí.

Vše působí realisticky

Každá postava ve hře má také svůj denní režim, takže ji nikdy nenajdete během dne na stejném místě. Ze začátku to možná bude zmatečné, naštěstí tvůrci nechali na mapě ikonky, kde všechny postavy momentálně nachází. Nemusíte tak běhat po mapě jako zběsilí a hledat jedno konkrétní NPC. To stejné se týká i obchodů – každý z nich má svou vlastní otevírací dobu a také dny, kdy je prostě a jednoduše zavřeno. Pokud tedy si dáte ke kováři vylepšit motyku a on vám řekne, že bude hotová za dva dny, ale den vyzvednutí připadá na neděli, kdy má většina obchodů ve městě zavřeno, máte prostě smůlu a musíte přijít až ten další den. Naštěstí, na mapě se můžete jednoduše podívat, jestli má daný obchod dnes otevřeno nebo je zavřeno, a tak vás nečeká nepříjemné překvapení přímo na místě. Celá hra, stejně jako třeba ve Stardew Valley, funguje synchronizovaně s herním kalendářem. Střídají se zde čtyři roční období, přičemž každé období je přesně měsíc dlouhé. Tento měsíc má 30 dní a na většinu z nich připadá nějaká událost. Může se jednat už o výše zmiňované komunitní ekologické akce, z kalendáře ale vyčtete i narozeniny obyvatel. Ke kalendáři se vztahuje i farmaření. Některé plodiny můžete zasadit pouze na jaře, jiné v létě, a ještě jiné pouze na podzim. Střídání ročních období také ovlivňuje sběr. Ve volné přírodě můžete posbírat různé květiny, divokou zeleninu či houby, které nejdou vypěstovat na farmě. Každé roční období ale roste něco jiného, tak pozor, abyste posbírali všechno a nemuseli čekat až na další rok.

Vaše farma, vaše pravidla

Prvním krokem je založit si vlastní farmu, kterou budete plnit různými plodinami a zvířaty. Můžete se rozhodnout, které plodiny chcete pěstovat, jaké zvířata chcete chovat a jak budete rozšiřovat svou farmu. K dispozici je velké množství semen, ze kterých si můžete na farmě vypěstovat solidní úrodu. Tu pak můžete se ziskem prodat do místního obchodu nebo z těchto surovin uvařit chutná jídla, která lze taktéž prodat, darovat nebo je můžete použít sami pro sebe – každé z nich má totiž určité bonusy. Vypěstované plodiny můžete také zavařit nebo z nich udělat marmelády. Ze zvířecích produktů lze také vyrobit velké množství věcí – například z vajec majonézu nebo z mléka sýry či jogurty. Klíčové je dobře si rozvrhnout, k čemu bude farma primárně sloužit. Den totiž velmi rychle ubíhá a podle mých zkušeností, pokud hned ráno vyrazíte zalít obří pole zeleniny, skončíte někdy po obědě, kdy běžíte nakrmit a pomazlit zvířata a najednou je večer a vy jste nebyli ani ve městě, ani se nesocializovali a čištění moře stojí na mrtvém bodě. Časem samozřejmě bude získávat určitá vylepšení, která vám práci na farmě významně ulehčí. Například na políčka se zeleninou lze pořídit samozavlažovač, který lze upgradovat na to, že vám sám i zasadí další úrodu nebo sklidí tu aktuální. To šetří velké množství času, které můžete investovat jinde. Takové upgrady jsou ale drahé a potřebujete k nim vylepšení, které lze získat pouze ve výzkumné laboratoři. Silo vám zase usnadní krmení zvířat. Nemusíte nosit po kapsách slámu – jednoduše si ji vyzvednete ve stodole pomocí sila. Kdo má rád ryby a chce vydělávat na rybolovu, toho potěší vlastní líheň, kterou si můžete na farmu umístit. Počet líhní není limitován a stačí, abyste chytili od jednoho druhu ryby dva exempláře. Pak je můžete volně množit v líhni a získávat tak velké množství ryb bez práce.

Dělejte, co chcete

Farmaření samozřejmě není jediná aktivita, existuje tisíce různých věcí, které můžete dělat ve hře Coral Island. Rybolov je další věcí, které se můžete věnovat, a to buď sami, nebo se vydáte na rybářský výlet s ostatními obyvateli ostrova. Poté, co prozkoumáte oblast, budete moci těžit různé suroviny, jako je železo nebo dřevo, které budou užitečné pro další rozšiřování a vylepšování farmy. Pro solidní nálož kamenů a rudy se zase můžete vydat do speciálního dolu (který určitě budete znát i ze Stardew Valley), kde můžete v jednotlivých levelech kutat do nekonečna. Ale pozor, v dole jsou i různé příšery, které se vás budou snažit zabít. K jejich poražení potřebujete meč. Postup závisí výhradně na štěstí, protože vchod do dalšího patra je skrytý pod náhodně vybraným kamenem. Navíc se postup ukládá pouze každých pět pater, takže pokud vám dojde výdrž nebo čas ve čtvrtém patře, musíte to všechno opakovat další den. Důležitou součástí hry je také vaše vlastní bydlení. Domov si můžete plně přizpůsobit vašemu vkusu a různě jej rozšiřovat u tesaře. Při prvním upgradu se vám odemkne kuchyně, která je nezbytná pro vaření vlastních jídel. Při dalších upgradech se vám odemkne druhé patro s místností pro manžela či manželku a dva dětské pokojíčky pro děti. Ve městě také najdete obchod s nábytkem, kde si nakoupíte veškeré potřebné vybavení a dekorace, aby váš domov vypadal přesně tak, jak jste si jej vždycky představovali. Dále ve hře můžete sbírat různé předměty a darovat je muzeu. Za každou sesbíranou kolekci dostanete štědrou odměnu, která vám usnadní další postup hrou. Pomáhá také to, že zatímco vás Coral Island aktivně vybízí, abyste hráli, jak chcete, máte k dispozici také bohatý seznam úkolů a misí. Nikdy nebudete ztraceni v tom, co máte dělat, a vždy máte na čem pracovat. Ale pokud se rozhodnete mise ignorovat a hrát si na svém vlastním písečku, za nedokončení misí nehrozí žádný trest. Je to tak zcela na vás.

Božstvo ostrova

V jedné fázi hry se vám začnou zdát zvláštní sny, které si neumíte nijak vysvětlit. Ukáže se, že na ostrově žije zvláštní druh božstva, který je zděšen tím, v jakém stavu se ostrov momentálně nachází. Ze začátku jim nelze moc rozumět, jak ale budete postupovat hrou, dostanete zvláštní schopnosti , díky kterým najednou začnete rozumět tomu, co říkají, a i zvláštnímu prastarému písmu, které se nachází v různých koutek ostrova na místech uctívání. V jednu dobu si vás dokonce povolá prastará jezerní bohyně , která má obří chrám v jezeře na ostrově. Všimla si totiž vašich schopností, a tak vám zadá speciální misi – musíte posbírat/vypěstovat/ulovit určité věci a ty pak odevzdat jako obětinu do jejího chrámu. Za odměnu pak dostanete speciální schopnosti či předměty, které vám usnadní další postup hrou.

Obnovte vše do původní krásy

Při prvním průchodem Starlet Town si určitě všimnete, že ne všechno je tak krásné a malebné, jak to na první pohled vypadá. Při bližším průzkumu totiž narazíte na místa jako hřbitov a recyklační centrum, které vypadají hůře kvůli opotřebení. Původně jsem si myslela, že to bude nějaká mise, na které byste shromáždili materiály k opravě a dali pak toto místo do pořádku. Místo toho město tyto oblasti automaticky opraví a vyčistí, když vyčistíte dno oceánu a budete dávat obětiny bohyni , což je v mých očích promarněná příležitost. Všechny tyto úkony navíc zvyšují vaši reputaci napříč městem. Podle reputace se odvíjí to, jak s vámi jednotliví obyvatelé jednají a jak k vám přistupují. Má ale vliv i na jiné věci. Například některé části města se neodemknou, dokud nemáte dostatečnou reputaci.

Kapka romantiky

Coral Island je hra o přátelství a koooperaci. Pokud budete na NPC milí a občasně je obdarujete nějakým tím dárkem, můžete získat velké množství přátel. To ale není všechno. V Coral Island je 28 postav, se kterými můžete navázat romantický vztah a zdá se, že nejsou omezeny vaším pohlavím, typem těla nebo čímkoli jiným. Každý z nich má svoji specifickou osobnost, zájmy, svoje vlastní pozadí a vztahy. Každý z nich má také jiné zaměstnání a reagují na vás různě. Nejrychlejší cesta k jejich srdci je přes dárky – dejte si ale pozor. Nepřijmou od vás všechno. Každý má své specifické oblíbené věci a také věci, které nesnáší. Když se správně trefíte, můžete získat plusové body navíc, pokud ale dáte nesprávný dárek, můžete si vztah pokazit. Bonusem pak je, že když obdarujete svého oblíbeného obyvatele Starlet Town v den jeho narozenin, můžete získat víc srdíček. S 28 postavami si určitě najdete někoho, kdo se vám bude líbit, ať už to bude potetovaná zdravotní sestra nebo pracovitý kovář. V tomto ohledu je hra queer a LGBTQIA+ friendly. Volba mít děti bez ohledu na partnera také zajišťuje, že si můžete vybudovat rodinu a žít s nimi život, aniž byste potřebovali někoho dalšího.

Roztomilý a krásný vizuál

Hra má roztomilou 3D grafiku, která v mnoha ohledech připomíná například Disney Dreamlight Valley. Při konverzacích však obrazovka přeskočí na ručně malované kresby obyvatel , které působí opravdu krásně. Ostrov je pestrobarevný a je zde mnoho drobností k objevování. Například zběhlý páv v lese nebo jak pomalu dozrávají kokosy na palmách, než je možnost je shodit. Určitě nečekejte vizuálně realistický zážitek. Prostředí je ale velmi příjemné a takové, jak se na relaxační hru hodí. Animace jsou plynulé, ať už se jedná o pohyb vaší postavy nebo o pohyb zvířat. Na pozadí hraje příjemná odpočinková hudba, která není rušivá a krásně dotváří celkovou cozy atmosféru hry.

Rozjedu to?

Coral Island je nová hra a vyžaduje herní hardware, i když doporučené požadavky nejsou zrovna nějak přemrštěné. Na pracovních počítačích či noteboocích ji ale rozjede jen stěží a s integrovanou grafikou můžete na hraní rovnou zapomenout. Nemusíte ale smutnit, pokud váš starý hardware tuto hru nerozjede, vždy si můžete pořídit nové herní dělo. A to dokonce i levně. Jak je to možné? Poohlédněte se po předváděcím herním počítači nebo herním notebooku . S výraznou slevou můžete získat výkonné herní zařízení, které Coral Island i jiné podobné hry rozjede bez jediné chybičky.

Jaké jsou tedy požadavky?

Procesor: Intel i7 Processor / Ryzen 1700+

Grafická karta: Nvidia GeForce GTX960+

RAM: 16 GB

Hra zabere 8 GB na SSD disku.

Hodnocení:

Celkově lze říci, že Coral Island je skvělá farmářská hra, který vám nabízí skvělý zážitek plný relaxace a příležitostí. Skvělá grafika, zábavný herní koncept a bohatý obsah v kombinaci s fascinujícím příběhem vytvářejí hru, kterou budete chtít hrát hodiny a hodiny. Jestliže jste fanouškem farmářských her nebo hledáte zábavnou a relaxační hru, Coral Island je skvělou volbou pro vás. Moc se mi líbil také přesah do ekologie, kde se snažíte zaneřáděnému oceánu vdechnout nový život. Potěšily mě i bohaté komunitní akce a celkově atmosféra, kterou ve Starlet Town můžete zažít.