Recenze: ASH OF GODS: The Way – Poutavá karetní taktická hra s hlubokým příběhem

ASH OF GODS: The Way je velkolepá taktická karetní hra, která hráče uchvacuje svou unikátní kombinací strategie a hlubokého příběhového základu. V příběhu propojeném s lidskou duševní rozervaností a morálními dilematy se otevírá svět plný konfliktů, taktiky a nečekaných událostí. Představme si celou kompozici této lákavé hry – od vývojářského studia až po příběh, hratelnost, grafiku a hudbu – a zkoumejme, co přesně dělá ASH OF GODS: The Way tak zajímavým hráčským zážitkem.

Studio AurumDust

Hra ASH OF GODS: The Way je druhým dílem, který vytvořilo vývojářské studio AurumDust. Toto studio se zaměřuje na vytváření kvalitních her s důrazem na příběh, vizuální a akustický design a hutnou hratelnost. Studio AurumDust má za sebou první úspěšný díl zvaný ASH OF GODS: Redemption, který byl velmi dobře přijat hráčskou komunitou, a tak pokračování nastavuje ještě vyšší laťku. AurumDust neustále naslouchá názorům hráčů a zaměřuje se na růst a zlepšování svých titulů. Právě díky této angažovanosti a komunikaci se svým publikem se jim podařilo vytvořit v ASH OF GODS: The Way hru, která snoubí špičkovou herní mechaniku s emocionálním příběhovým základem, čímž zajišťuje, že každý hráč najde v této komplexní hře velké uspokojení.

Příběh hry

Příběh hry ASH OF GODS: The Way nás zavádí do světa zasaženého válkou mezi frakcemi Berkanů a Frisianů. Hráč se ocitá v roli sirotka jménem Finn, jehož osud byl silně ovlivněn těžkostmi období války. Rodiče Finna zemřeli v důsledku těchto konfliktů a byl vychován Eikem, berkanským válečným veteránem. Když hrozí další válka s Frisiany, Eik vidí šanci na záchranu svého lidu, pokud se Finn zapojí do frisianského karetního turnaje. Cílem je získat duševní a strategickou převahu nad protivníky tím, že se převleče za frisianského šlechtice a přitom zůstane špiónem pro Berkany. Během hry je Finn nucen se naučit géniovským taktickým manévrům, za které jsou Frisiani známí a zároveň neztrácet ze zřetele své kontrolní pozice ve středu zrádných taktik a vypočítavých strategií. ASH OF GODS předkládá bohatý příběh plný morálních dilemat, odvahy, přátelství a zrádnosti, který hráče vtahuje do světa hry o další složku hlouběji. Vliv Enderovy hry na tento příběh je patrný, stejně jako zmínky o klasické literatuře, které zdůrazňují emocionální a psychologickou hloubku příběhu. Nebývale promyšlený příběh hravě právě zdokonaluje strategickou složku hratelnosti. Každé rozhodnutí, které Finn učiní, a každá volba mají významný dopad na děj a příběhové podhoubí – nejen ve vztahu k hlavním postavám, ale i k nepřátelským jednotkám, s nimiž musí Finn bojovat, a přátelským jednotkám, spojkám a spojencům, které cestou potká.

Význam voleb ve hře

Jednou z klíčových charakteristik hry ASH OF GODS je její sofistikovaný systém výběru a interakce. Každý rozhodnutí, které hráč učiní, přinese nějaké důsledky - někdy okamžité, jindy se zdánlivě malé rozhodnutí může ukázat jako zásadní na konci dobrodružství. Hráči nikdy nevědí, jestli je rozhodnutí, které právě učinili, to správné. Toto je geniální strategický prvek, který hráče nutí vážit každou alternativu a mimochodem pěstuje ve hráčích pocit odpovědnosti a úzkosti, který plynule přechází do výsledku hry. Každé rozhodnutí se nevyhnutelně promítne do jednoho z několika konců hry, které odhalí různé aspekty příběhu, postav a údělů.

Hratelnost

Samotná hra ASH OF GODS se pyšní nápaditým a uchvacujícím systémem hratelnosti. Hra je postavena na karetním systému, kde hráči využívají balíčky karet k ovlivnění průběhu bitvy. Každý balíček zastupuje jednu z frakcí ve hře a každá karta má svůj specifický účinek a vliv na hru. Existuje pět hlavních frakcí. Každá frakce má své unikátní karty a vlastnosti, které odrážejí charakteristiku této frakce. Berkana nabízí širší spektrum strategií a je ideální pro nové hráče, zatímco například Bandité či Frisia vyžadují komplexnější strategické plánování a hluboké pochopení karetních interakcí a postav.

Hra nabízí rozličné balíčky karet, které hráči mohou sbírat a využívat k vývoji své strategie. Všechny karty je možné upgradovat, což hráči umožňuje přizpůsobit své karetní balíčky podle vlastního stylu hry. Během čtyř velkých turnajů narazíte na mnohé protivníky a každý jeden souboj má diametrálně odlišná pravidla. Takže své balíčky musíte neustále měnit, zkoušet, prohrávat, zkoušet, prohrávat, brečet a říkat si, proč proboha hrajete karetní hru, která spíše připomíná seskupení složitých logických hádanek, na které vaše mozkové buňky prostě nestačí.

Taktické bitvy se odehrávají na šachovnicovém bojišti a hráči se střídají v tazích. Hráči mají k dispozici řadu jednotek s různými schopnostmi a musí úspěšně využívat své karty, aby získali výhodu. Současně musí pečlivě sledovat a manévrovat svými jednotkami, aby předcházeli útokům nepřítele a minimalizovali škody na vlastních jednotkách. Skvělé je na to to, že bitvy probíhají v reálném čase. ASH OF GODS vyžaduje, aby hráči nejen kombinovali své karty a jednotky do mocných komb, ale také aby proaktivně plánovali své tahy několik kol dopředu a pečlivě vybírali, kdy zaútočit a kdy se bránit. To je základ pro dosažení vítězství. Toto umožňuje hráčům skutečně projevit svou strategickou genialitu a přizpůsobit hru svým preferencím. Každá bitva, každý konflikt a každé vítězství tedy vytváří jedinečný a osobní hráčský zážitek.

Plně Nadabované Dialogy

ASH OF GODS: The Way staví na působivé atmosféře nejen skrze vizuální a herní prvek, ale i akusticky. Hra je plně nadabovaná, což je pro žánr taktických karetních her poměrně neobvyklý luxus. Nadabované dialogy dodávají postavám hloubku a přesvědčivost, což výrazně umocňuje hráčův zážitek a napomáhá k lepšímu spojení s příběhem. Profesionální dabing poskytuje každé postavě její jedinečný charakteristický hlas, jenž odhaluje různé aspekty jejich osobnosti. Tímto způsobem může hráč snadněji vnímat emoce a motivace jednotlivých charakterů, což zvýrazňuje důležitost jejich rozhodnutí a celkově ještě prohlubuje ponoření se do světa ASH OF GODS.

Grafické Zpracování

Graficky je ASH OF GODS: The Way svým stylem opravdovým klenotem. Ilustrace jsou provedeny s velkou pečlivostí a pozorností k detailu, působící skoro jako ručně kreslené. Každá karta, herní prostředí i postavy jsou vypracovány se smyslem pro estetiku, která kombinuje temnou fantazii s jemným dotekem středověkého umění. Tento vizuální styl vytváří jedinečnou atmosféru, která je důležitou součástí celkového působení hry. Překrásné a někdy až melancholické obrázky doprovázejí hráče na jeho cestě a vytvářejí pocit, že se účastní mnohem většího příběhu, než je jen souboj na karetním poli. Tento umělecký přístup nejenže zvyšuje celkovou atmosphere, ale také poskytuje další rozměr narativní složky hry.

Hudební Podkres

Kromě vizuální stránky hry je nelze ignorovat ani její hudební podkres, který je prostě magický. Hudba ve hře ASH OF GODS: The Way je stejně tak organickou součástí zážitku, jako jsou grafika a dabing. Skladby jsou vybrány tak, aby podtrhovaly dramatickou atmosféru herních momentů, ať už se jedná o tišší, takticky založené fáze hry nebo napínavé souboje. Orchestrová hudba se snoubí s tradičními melodiemi, které umocňují pocit ponoru do středověkého fantasy světa a dodávají každé bitvě a rozhodnutí vážnost a epičnost. Soundtrack je střídavě epický, střídavě ambientní, a vždy perfektně sladěný s dějem na obrazovce , což přispívá k vytvoření naprosto působivého a nezapomenutelného hudebního scénáře.

Rozjedu to?

Ash of Gods je typická indie hra a rozhodně nemá nějak extrémně přemrštěné nároky na hardware, jak jsme tomu zvyklí v poslední době u tříáčkových studií. Hru by měli rozjet i méně výkonné pracovní notebooky, avšak úplně na nejnižší nastavení, ve kterém si hru rozhodně naplno neužijete. V případě, že vám nebude výkon dostačovat, poohlédněte se herním počítači nebo herním notebooku . Nemusíte se bát, i když je herní hardware poměrně drahý, jde to i levněji. Skvělým příkladem jsou například předváděcí herní počítače nebo notebooky, které byli pouze rozbaleny, ale oproti „novým“ kouskům je seženete levněji i v řádu tisíců.

Jaké jsou tedy požadavky?

Procesor: Intel Core i5 3.0 GHz

Grafika: NVIDIA GeForce GTX 680| AMD Radeon R9 280X

RAM: 6 GB

Hra zabere 6 GB na SSD disku.

Hodnocení:

Já jsem velký fanoušek tahových strategií, a proto nebylo překvapením, že i ASH of GODS mě velmi bavilo. Příběh byl zajímavý a velmi oceňuji i několik konců, které závisí na tom, jak se budete ve hře rozhodovat. Postavy mi poměrně přirostly k srdci a ke konci mi rozhodně nebylo jedno, co se s nimi stane. Turnaje byly ke konci již poměrně náročné a byly některé, které jsem zkoušela i třeba na pátý pokus a pořád se nedařilo. Nicméně ke konci jsem se zdárně dostala a rozhodně se k této hře ještě plánuju vrátit. Skvělá je také poměrně velká diverzita. Co mě trochu potrápilo je to, že časem jsem se naučila pořádně pracovat s jedním balíčkem a v tom momentě vám hra hodí další a poručí hrát pouze s ním. Takže se zase učíte všechno od píky. Vizuálně je hra opravdu krásná a líbila se mi i nevtíravá, ale epická hudba. Rozhodně si zahraju i první díl, který má být trochu odlišný od tohoto, tak jsem moc zvědavá.