
Jak zrychlit notebook?
Vzpomínáte si na den, kdy jste rozbalili svůj nový notebook? Lesklý nový povrch. Blesková rychlost. Těšili jste se na všechnu tu práci, kterou spolu zvládnete. Jenže roky běží a váš digitální parťák začíná připomínat ospalého lenochoda. Zapnete ho a než naběhne, stihnete uvařit kávu, nasnídat se a ještě venčit psa. Nebojte. Společně ho probudíme k životu. Ukážu vám, jak na to, krok za krokem.
Velký úklid jako základ všeho
Váš notebook je jako byt. Když v něm necháte roky hromadit věci, začne být neobyvatelný. Proto je čas na jarní úklid. A je jedno, že je zrovna zima. Tentokrát ale nebudete potřebovat smeták ani vysavač. Vystačíte si s myší a trochou trpělivosti. Projděte si seznam programů. Určitě najdete aspoň pět aplikací, které jste nepoužili už ani nepamatujete kdy. Ten starý přehrávač hudby z roku 2018? Pryč s ním! Dávno přece používáte Spotify. Ta hra, co jste ji hráli naposledy o minulých Vánocích? Ven s ní! Je to jako když vyhodíte staré křeslo, které jen zabírá místo a práší se na něj. Tyto programy navíc často běží na pozadí a vysávají život z vašeho počítače jako digitální upíři. Nechce se vám uklízet ručně? Chápu, já taky nejsem velký fanoušek úklidu. Naštěstí existují digitální uklízeči jako CCleaner. Dostanou se i tam, kam byste se sami nepodívali. Vymetou všechny ty drobky v podobě nepotřebných souborů. Je to jako mít doma robotický vysavač - práci udělá za vás. Ale i s programy určenými na úklid musíte být opatrní. Ať nevymažete něco, co ještě budete potřebovat.

Sběratelé záložek
Kolik oken máte právě teď otevřených v prohlížeči? Deset? Dvacet? Padesát? Buďte upřímní. Já nebudu lhát – momentálně jich mám přes 30. Jenže můj nedávno upgradovaný počítač si to může dovolit. Pokud však vlastníte starší notebook, moc otevřených oken vám ten systém prostě zpomalí. Každá taková záložka je malý upírek. Pomalu cucá sílu z vašeho notebooku.Naučte se proto jeden jednoduchý trik. Důležité stránky si uložte do záložek. Ty ostatní prostě zavřete. se nezboří. A když tu informaci budete někdy potřebovat? Google ji najde za pár vteřin. Podívejte se taky na doplňky v prohlížeči. Máte tam nějaké, které jste chtěli "někdy vyzkoušet"? Nebo ty, co slibovaly zázraky, ale nakonec je nepoužíváte? Smažte je. Každý takový doplněk je jako další zátěž na ramenou vašeho notebooku. Nechte si jen ty, které skutečně používáte každý den.
Aktualizace nejsou otravné zprávy
Znáte to. Vyskočí okénko s aktualizací. Vy kliknete na "Připomenout později". A takhle to děláte už měsíc. Naprosto chápu. Kdo má čas čekat, až se notebook aktualizuje, že? Jenže aktualizace jsou jako vitamíny pro váš notebook. Potřebuje je. Často přináší vylepšení výkonu. Opravují bezpečnostní díry. Prostě mu ty aktualizace dopřejte.To samé platí pro antivirus. Chrání váš notebook před digitálními , kteří by ho mohli ještě více zpomalit nebo napadnout data v něm uložené. Neignorujte proto ani aktualizace antiviru. Je to vaše první linie obrany.

Bez dechu hned po spuštění
Když zapnete notebook, spustí se spousta programů najednou. Je to jako kdybyste hned po probuzení měli běžet maraton, hrát šachy a žonglovat. Taky by se vám to nelíbilo, že? Váš notebook to má stejně. Čím víc programů se spouští při startu, tím je pomalejší a mrzutější.Otevřete Správce úloh (zmáčkněte Ctrl + Shift + Esc). Podívejte se na záložku "Po spuštění". Uvidíte všechny programy, které startují s počítačem. Buďte přísní. Nechte tam jen ty, které opravdu potřebujete každý den. Třeba Microsoft Teams. Nebo antivirus. Všechno ostatní může počkat.
SSD disk: když už nic nepomáhá
Máte v notebooku klasický pevný disk? Tak možná to je důvod, že na spuštění Chrome čekáte deset minut. Výměna za SSD je jako když vyměníte starou polní cestu za dálnici. SSD disky jsou rychlejší, tišší, berou si méně energie a jsou odolnější proti otřesům. Když notebook náhodou spadne, je větší šance, že data přežijí. Jasně, to nejlevnější řešení. Ale je to jako když si koupíte nové boty. Ty staré vás tlačily a bolely z nich nohy. V nových se vám chodí lehce a radostně. Stejně tak notebook s SSD diskem bude svižnější a příjemnější na používání.
Přesuňte data
Dneska už nemusíte mít všechno přímo v notebooku. Fotky, videa, dokumenty - to všechno může být v cloudu. Nebo na externím disku. Je to jako když si pronajmete skladovací prostor. Máte věci schované, ale nezabírají místo doma. Navíc se k nim dostanete odkudkoliv. Z práce, z mobilu, z tabletu. Cloudová úložiště navíc většinou nabízejí automatické zálohování. Nemusíte na nic myslet. Vaše data jsou v bezpečí, i kdyby se s notebookem cokoliv stalo. A věřte mi - jednou tuhle funkci oceníte. Říkám to z vlastní zkušenosti.

Pečujte o notebook pravidelně
Péče o notebook není jednorázová akce – dělejte to pravidelně. Jednou za čas proveďte digitální úklid. Aktualizujte systém. Zkontrolujte, co se spouští po startu. Když se o něj budete takhle starat, vydrží vám dlouho. Možná už nikdy nebude rychlý, jako když jste si ho donesli poprvé domů. Ale pořád může být skvělým společníkem pro vaše digitální dobrodružství.
Když už je na důchod i po vylepšení
Někdy je ale notebook opravdu na odpis - už ho prostě neopravíte tak, aby šlapal bez záseků. V takovou chvíli nemusíte utrácet desítky tisíc za nový kousek. Existuje totiž chytřejší řešení - repasované notebooky Je to jako když si koupíte zánovní auto od prověřeného prodejce. Tyhle levné notebookyy prošly důkladnou kontrolou, všechny součástky jsou v perfektním stavu a dokonce na ně dostanete dvouletou záruku. Nejlepší na tom je, že nemusíte čekat, protože všechny kousky máme skladem. Už za dva dny můžete mít svůj nový pracovní nástroj doma. A vaše peněženka? Ta se bude usmívat, protože repasované notebooky jsou výrazně levnější než nové kousky. Navíc tím uděláte něco dobrého i pro planetu - dáte druhý život notebooku, který má ještě spoustu co nabídnout. Vždyť vyhazovat perfektně fungující, i když použitou, není ekonomické.
