
Jak využít starý notebook jako druhý monitor: Jednoduchý návod pro každého
Koupili jste si nový repasovaný notebook a zbyl vám doma váš starý, který už nějak nestíhá, a vy přemýšlíte, co s ním? Nechce se vám ho vyhodit, ale zabírá místo ve skříni. Mám pro vás skvělé řešení! Můžete z něj udělat druhý monitor. A nebojte se, není to nic složitého. Provedeme vás celým procesem tak, že to zvládne opravdu každý.
Proč si vlastně pořídit druhý monitor?
Pamatujete si na dobu, kdy jste při práci museli neustále přepínat mezi okny? Nebo jste při online výuce chtěli zároveň sledovat prezentaci a dělat si poznámky? S druhým monitorem budou tyto starosti minulostí. Je to jako mít větší pracovní stůl - najednou máte dvakrát více místa na všechno. Můžete sledovat film a přitom brouzdat po internetu, nebo pracovat na dokumentu a mít po ruce všechny potřebné podklady.
Co budete potřebovat? Nic složitého!
V první řadě potřebujete ten starý notebook. Nemusí být žádný závodní kůň - stačí, když funguje a dokáže zobrazit obraz. Je to jako se starým televizorem - dokud svítí, může sloužit. Kromě notebooku budete potřebovat hlavní počítač s Windows 10 nebo 11. A pak už jen připojení k internetu, ať už přes Wi-Fi nebo klasický síťový kabel.

Windows to za vás napůl udělá sám
Víte, co je na tom všem nejlepší? Windows 10 a 11 už mají všechno potřebné přímo v sobě! Je to jako mít v autě vestavěnou navigaci - nemusíte nic složitě instalovat. Stačí najít funkci "Připojit" v Centru akcí. Je to ten malý panel, který se objeví, když kliknete na ikonu oznámení vpravo dole. Žádné složité návody, žádné hodiny hledání na internetu.
Když chcete něco víc: Specializované programy
Možná patříte k těm, kdo rádi vytěží maximum. Pro vás existuje několik skvělých programů, které nabízejí mnohem více možností než základní řešení Windows. Pojďme si je představit.
SpaceDesk je jako švýcarský nůž mezi těmito programy.
Umí nejen proměnit váš notebook v bezdrátový displej, ale zvládne i pokročilé funkce. Můžete například nastavit různá rozlišení pro každou obrazovku, upravit obnovovací frekvenci nebo dokonce připojit více monitorů najednou. Představte si, že máte doma tři staré notebooky - se SpaceDesk z nich můžete udělat tři další obrazovky!
Mouse Without Borders je další šikovný pomocník.
Je to jako mít jeden volant pro dvě auta. Program vám umožní ovládat oba počítače jednou myší a klávesnicí. Stačí posunout kurzor na okraj obrazovky a ten plynule přejede na druhou obrazovku, jako by to byl jeden počítač. Dokonce můžete kopírovat a vkládat text nebo soubory mezi oběma zařízeními, jako byste pracovali na jednom počítači.
Zajímavou alternativou je také program Synergy.
Ten je sice placený, ale nabízí profesionální funkce včetně šifrovaného připojení. Je to ideální volba pro ty, kdo pracují s citlivými daty nebo potřebují maximální bezpečnost. Synergy navíc funguje napříč různými operačními systémy - můžete propojit Windows s Macem nebo dokonce Linuxem.
InputDirector je další program, který stojí za zmínku.
Je podobný jako Mouse Without Borders, ale nabízí více možností přizpůsobení. Můžete si například nastavit vlastní klávesové zkratky pro přepínání mezi obrazovkami nebo určit, jak přesně se má kurzor chovat při přechodu mezi monitory.

Pojďme na to: Nastavení krok za krokem
Teď přichází ta nejlepší část - samotné nastavení. Je to podobné jako spárovat telefon s bluetooth reproduktorem. Na hlavním počítači zmáčknete Windows + A (otevře se Centrum akcí), kliknete na "Připojit" a totéž uděláte na notebooku. Počítače se najdou jako staří přátelé a spojí se. Trvá to asi minutu a je hotovo!
Drát, nebo bezdrát? To je oč tu běží
Máte dvě možnosti připojení. Bezdrátové přes Wi-Fi je jako bluetooth - pohodlné, ale občas může trochu zlobit. Kabelové připojení přes síťový kabel je jako pevná linka - stabilní a spolehlivé. Pokud vám záleží na kvalitě obrazu a plynulosti, sáhněte po kabelu. Je to jako rozdíl mezi streamováním filmu a DVD - kabel prostě nabídne lepší kvalitu.
Ladíme obraz jako profesionálové
Po připojení možná budete chtít doladit detaily. Je to jako naladit novou televizi - někdy je potřeba upravit jas, kontrast nebo rozlišení. Všechno najdete v nastavení zobrazení. Klikněte pravým tlačítkem na plochu a dejte se do experimentování. Nebojte se zkoušet různá nastavení, nic tím nezkazíte.
Když to zlobí: První pomoc při problémech
Občas se může stát, že to není úplně dokonalé. Obraz může být trhaný nebo rozmazaný. V takových případech pomůže jednoduchý restart - je to jako když zamrznul starý televizor a pomohlo ho vypnout a zapnout. Pokud používáte Wi-Fi, zkuste být blíž k routeru nebo přepnout na 5GHz síť. Je to jako přeladit rádio na čistější frekvenci.
