Jak si správně vybrat počítač nebo notebook podle vašeho zaměstnání

V dnešní digitální éře je správný výběr počítače či notebooku pro konkrétní zaměstnání klíčovým faktorem. Každá profese vyžaduje specifické požadavky na hardware, ať už jde o klasickou kancelářskou práci, časté cestování, tvorbu grafiky a digitálního obsahu nebo streamování her. V tomto článku se podíváme na důležité aspekty, podle čeho vybrat váš nový notebook nebo počítač, aby se vám dobře pracovalo.

Potřebuju spustit Word, Excel a hodně záložek v prohlížeči

Pro klasickou kancelářskou práci, jako je psaní, práce s tabulkami a běžné úkoly v kancelářských programech, je většinou vhodný stolní počítač či notebook se středními výkonovými nároky. Protože spustit Word nebo Excel není příliš náročné, vystačíte si i s levnějšími modely.

Procesor a operační paměť: Volte počítač s dostatečným výpočetním výkonem a operační pamětí pro plynulý běh aplikací. Dnes je ideální volbou procesor s nejméně čtyřmi jádry a alespoň 8 GB RAM. Pokud ale máte běžně otevřeny desítky záložek v internetovém prohlížeči, raději volte RAM alespoň 16 GB, jinak vás čeká nepříjemné zasekávání.

Úložiště: Zvolte dostatečně velké úložiště pro ukládání souborů a dokumentů. Může to být pevný disk (HDD) nebo rychlejší SSD. Doporučuje se volba SSD, které nabízí rychlejší načítání dat a svižnější načítání systému a programů.

Hodně cestuju a potřebuju snadno ovladatelné a odolné zařízení

Pro ty, kteří často cestují a potřebují mobilní řešení, jsou notebooky ideální volbou. Do popředí se zde dostávají faktory, jako je mobilita, výdrž baterie a přenosnost.

Váha a velikost: Vyberte lehký a přenosný notebook, který se vejde do cestovní tašky a nezatěžuje vás při cestování. Existují tenké a lehké notebooky , které jsou navrženy speciálně pro mobilní použití.

Odolnost: Při častém cestování se může stát cokoliv a je mnohem větší riziko, že se notebook může poškodit, i když s ním zacházíte šetrně. Skvělou volbou tak mohou být odolná zařízení , která splňují armádní normy.

Dotykový displej: Pokud často pracujete na cestách, dotykový notebook může být užitečný pro snadnější ovládání a práci s aplikacemi. Mnoho notebooků dnes nabízí dotykové displeje, které podporují různé gesta a zjednodušují interakci s počítačem.

Pohybuji se po stavbách a potřebuju notebook, který vydrží všechno

Odolné notebooky jsou ideální volbou pro stavbyvedoucí a jinak manuálně pracující lidi kvůli své robustnosti a odolnosti vůči poškození. Zároveň však poskytují dostatek výkonu.

Odolná konstrukce: Odolnost je klíčová, pokud pracujete v extrémních podmínkách. Mnoho notebooků splňuje základní stupně odolnosti, vy se však poohlédněte po těch, co disponují minimálně MIL-STD-810. Tyto notebooky jsou konstruovány tak, aby snáze odolaly nárazům, pádům a kroucení, které jsou běžné vůči běžným notebookům. Některé modely, například GETAC, jsou vybaveny kryty proti prachu, vodě a jiným nepříznivým podmínkám, které se mohou vyskytnout na staveništi nebo jiných pracovištích. Tato odolnost zajišťuje dlouhodobou provozuschopnost notebooku a snižuje náklady na opravy nebo náhradu.

Váha a velikost: Bohužel odolná zařízení jsou většinou vyrobená z materiálů, které nejsou úplně lehké, proto se může stát, že se notebook na delší vzdálenosti trochu pronese. Nicméně některé modely extrémně odolných notebooků jsou vybaveny speciálním krytem s madlem pro snadnější přenášení.

Dělám grafiku, potřebuju výkonný stroj

Pro grafiky, designéry a tvůrce digitálního obsahu je důležité mít výkonný počítač, který zvládne náročné grafické úkoly a renderování:

Grafická karta: Investujte do výkonné grafické karty, která poskytne pokročilé vykreslování v 2D i 3D. Pro grafickou práci je důležité vybrat GPU s dostatečnou kapacitou a podporou profesionálních grafických nástrojů.

Procesor: Zvolte počítač s více jádry a dostatečně výkonným procesorem pro rychlé zpracování grafiky. Procesor by měl být schopen snadno zpracovávat velké množství dat a provádět náročné úkoly jako renderování a úpravu videa.

Displej: Kvalitní a kalibrovaný monitor je klíčový pro přesný barevný výstup a detaily grafiky. Dávejte pozor na rozlišení a barevný gamut monitoru, které by měly být co nejlepší pro práci s grafikou.

Živí mě hraní nebo natáčení, potřebuju herní dělo

Hráči her potřebují počítač s vysokým výkonem pro plynulý běh her a streamování, zvláště pokud je to živí:

Grafická karta: Zvolte herní počítač s výkonnou grafickou kartou pro plynulý běh nejnovějších her ve vysokém rozlišení. Vyberte GPU s dostatečnou pamětí a výpočetním výkonem. Obecně platí, že pokud hrajete pouze méně náročné online hry, jako je Fortnite, Valorant, CS:GO nebo Minecraft, bohatě si vystačíte s grafikou 3060, případně 3070. Pro hraní náročnějších her už se koukněte spíše po řadě 4000.

Procesor: Hry vyžadují výkonný procesor pro rychlé zpracování dat a snadný multitasking během streamování. Volte CPU s dostatečnými výpočetními jádry a vysokým taktem. V roce 2023 je populární volbou pro herní procesor Intel Core i5-13600K, který je považován za nejlepší všeobecný procesor pro hraní her nebo případně Intel Core i5 13400. Z dílny AMD se pak poohlédněte po Ryzenu 5800X nebo vyšší řadě Ryzen 7800X3D.

RAM: Mějte na paměti, že hry často vyžadují více operační paměti. Zvolte počítač s dostatečným množstvím RAM, aby hry běžely plynule a umožňovaly snadný multitasking. Ideální je minimálně 32 GB.

Paměťové médium: Pro streamery her je také důležité mít dostatečné úložiště na nahrávky a streamovací obsah. SSD disky jsou optimální volbou pro rychlejší načítání her a nahrávání videí. Čím větší disk, tím více místa pak na hry budete mít. Nezapomínejte, že většina nových titulů hravě přesáhne velikost 100 GB.

Při výběru počítače či notebooku pro specifická zaměstnání je důležité brát v úvahu požadavky na výkon, mobilnost a specifické potřeby dané profese. Zkoumejte různé varianty a posuďte, který počítač nejlépe odpovídá vašim potřebám. Investice do vhodného hardwaru vám může ušetřit čas, zlepšit produktivitu a přinést více radosti ze své práce.

Proč zvolit raději repas než nový?

Prvním důvodem je úspora financí. Repasovaná zařízení jsou obvykle levnější než jejich nové protějšky. Mohou být cenově dostupné i pro ty s omezeným rozpočtem, což je obzvláště atraktivní pro studenty, malé firmy nebo jednotlivce hledající kvalitní technologii bez nutnosti velké investice. Druhým důvodem je, že repasované počítače a notebooky jsou u nás důkladně testovány a opraveny, abychom zajistily jejich správnou funkci. Repasování je proces, při kterém jsou odstraněny všechny závady, vyčištěny komponenty a aktualizován operační systém. To znamená, že při koupi repasovaného zařízení získáte v podstatě nový výkon, ale za mnohem nižší cenu. Ve většině případů ani na první pohled nepoznáte, že zařízení není nové. Repasují se navíc pouze drahé modely, které jako nové stály 20 000 Kč a více. Máte tak jistotu, že se vám do rukou dostane takový výkon, o kterém byste si v případě koupě nového zařízení, za stejnou cenu jako repasovaného, mohli nechat jen zdát. Dalším důležitým faktorem je šetrnost k životnímu prostředí. Koupí repasovaného počítače nebo notebooku pomáháte snižovat množství odpadu, které by jinak skončilo na skládce. Tímto způsobem pomáháte ochraně životního prostředí. A v neposlední řadě s repasovanými notebooky si můžete užít všechny výhody, které máte i u nových notebooků. I když na repasované zboží podle zákona máte nárok na jednoletou záruku, u nás v GIGACOMPUTERU vám dáme dvouletou záruku na všechny modely.

Když herní notebook nebo herní počítač, tak jedině GIGAPŘEDVÁDĚČKY

Koupě předváděcího počítače nebo notebooku může být v mnoha ohledech výhodnější než nákup zbrusu nového zařízení. Existuje několik důvodů, proč byste se měli zaměřit na tuto možnost, pokud zvažujete koupi nového herního zařízení. Hlavním argumentem je bezesporu úspora financí. Předváděcí zařízení u nás seženete za mnohem nižší cenu než nové modely. To je zvláště atraktivní pro ty, kteří si přejí kvalitní technologii za dostupnou cenu. Ušetřené peníze mohou být investovány do jiných aspektů, jako jsou příslušenství nebo softwarové upgrady. Předváděcí počítače a notebooky byly vlastně jen jednou vystaveny, případně pouze rozbaleny. V mnoha případech se však jedná i o úplně nové kusy neprodaných zásob dodavatelů. Předváděcí počítače a notebooky jsou již odzkoušeny a otestovány. Protože byla použita k prezentaci v obchodech nebo na veletrzích, jedná se o zařízení s minimálními možnostmi poškození nebo závadami. Navíc u nás se jim dostane zcela stejné péče jako repasovaným kouskům. Každý jednotlivý model je zkontrolován a otestován. Tímto způsobem si můžete být jisti, že dostáváte kvalitní produkt, který splňuje veškeré specifikace. Nakonec, koupí předváděcího počítače nebo notebooku přispíváte k udržitelnosti životního prostředí. Místo toho, aby byla zařízení zbytečně vyřazena, jsou znovu využita coby předváděcí modely. Tímto způsobem se snižuje odpad a šetří přírodní zdroje. Všechny kousky, které na webu vidíte, máme skladem, takže jsme schopní vám vaše nové zařízení expedovat do druhého dne. Zároveň stejně jako u repasů u nás získáte záruku na dva roky, takže si můžete být jisti, že váš nový počítač nebo notebook vám budou dlouho sloužit.