Nejhorší port za celou herní historii? PC verze The Last of Us I čelí ostré kritice hráčů

Verze pro PlayStation už je nějakou dobu na trhu. Konečně se však dočkali i fanoušci z řad PC hráčů , kteří populární hru The Last of Us nadšeně očekávali. Výsledné dojmy ze hry jsou však velmi rozpačité.

Co se nepovedlo?

PC verze příběhovky od Naughty Dog se bohužel zařadila mezi velmi nepovedené porty exkluzivit od PlayStationu . O neúspěchu svědčí i řada nepěkných hodnocení. Na Steamu má hra více než 5600 recenzí, z nichž pouze 33 procent zůstává pozitivních. Může za to špatný technický stav. Někteří hráči zaznamenávají časté padání, nízké FPS a nepříjemné trhání – a to i na těch nejvýkonnějších sestavách. Mimo jiné jsou na vině i shadery , které se načítají nepříjemně dlouho. Objevují se i hlasy, že za dané situace nemá příliš smysl se pouštět do hraní. O tom také svědčí masivní vracení her, které Steam v poslední době zaznamenal.

Bugy se jen množí

Kompilace shaderů v The Last of Us Part I zabere neúměrně dlouhou dobu, zatímco u jiných her i s rychlejším diskem celý proces zabere maximálně pár minut, hráči The Last of Us I si počkali i dvě až tři hodiny. A to byla podle hráčů jen špička ledovce. I když se někteří za renderování shaderů dostali, hra jednoduše spadla nebo zamrzla. Výjimkou nebyla ani černá obrazovka ihned po spuštění hry. Zdá se, že PC verze trpí únikem paměti, což je problém i pro řadu majitelů nadupaných herních počítačů či notebooků. Co víc, hra je nesmírně náročná i na grafickou kartu a na druhý nejvyšší stupeň nastavení detailů už vyžaduje přes 10 GB VRAM. Bohužel, ani snížení na medium nedostává požadavky do rozumné roviny a hra stále vyžaduje kolem 7 GB VRAM, což je problém i na kartách, které spadají do výčtu minimálních hardwarových nároků.

Patch je na cestě

Vývojáři stihli pohotově zareagovat na výčet problémů se hrou. Na oficiálních stránkách se tak začíná hromadit výčet chyb, kam spadá i dlouhé načítání, nesmyslné zaplňování paměti i časté padání hry. Hráči, kteří se dostali k samotnému hraní, potom popisují lagy a chyby v texturách a animacích. Vývojáři slíbili opravný patch, který by měl dorazit 30.3.

Jaký hardware hru rozjede?

I když je momentálně hra v neuspokojivém stavu, všichni věříme, že vývojáři udělají maximum pro to, abychom si ji mohli zanehdlouho užít v plné kvalitě, bez bugů a plynule. K tomu je ale potřeba odpovídající hardware. Rozjedete tuto hru na svém herním počítači nebo herním notebooku? Pro plynulé hraní budete potřebovat procesor AMD Ryzen 5 3600X/Intel Core i7-8700, grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 3060 a 16 GB RAM.