Pozapomenutá historie ožije v české hře Last Train Home

Hra, která je silně inspirovaná našimi dějinami a zavede nás do doby československých legionářů. Strategii Last Train Home má na svědomí brněnské studio Ashborne Games a plné hry se dočkáme pravděpodobně 28. listopadu. Už teď si však můžete zahrát demo, ze kterého jde vidět, že to bude opravdu jízda.

Meziválečné období

První světová válka skončila, boj československých legionářů ovšem pokračuje. Last Train Home vypráví příběh o československých legionářích, kteří se na příkaz Tomáše Garrigua Masaryka vydali domů. Ovšem má to háček. Boj mezi rudými bolševiky a stoupenci cara, který zuřil v ruské občanské válce, uvěznil mnoho našich vojáků na půdě Ruska. Cesta na západ není možná, takže jedinou nadějí je procestovat celou rozlehlou Rus a dostat se domů oklikou přes východ. Je jasné, že tato cesta nebude snadná. Bude plná krve, dlouhá a postavená na těžkých morálních rozhodnutích.

Sběr surovin

Hned ze začátku se seznamujeme s celou partou legionářů. Všichni mají svou osobnost, schopnosti i svůj životní příběh. Hra se skládá ze dvou hlavních částí, přičemž v každé strávíte podobné množství času. První část se zaměřuje na cestování vlakem po transsibiřské magistrále, kde se kromě poutě na východ staráte o váš vlak, posádku a hledání surovin . Surovin je zde mnoho: od paliva, které je nutné pro další cestování, přes nedostatkové jídlo až po dřevo, ocel, textil a bylinky. Tyto suroviny jsou nezbytné pro vylepšení vlaku a také pro jejich výměnu za další materiály. Kromě toho sbíráte munici, granáty, zbraně a lékárničky , což je široká škála věcí určených k přímé spotřebě. Nabídka funkcí je rozsáhlá, ačkoliv zde je tutoriál, někdy trvá chvilku, než hráč získá plné povědomí o všech těchto možnostech. Navíc se samozřejmě musíte starat i o svou partu legionářů, kteří potřebují plno materiálu, a především zásoby potravin. Z vlaku lze vysílat jednotlivé týmy do okolních vesnic a na průzkum lesů . Zde je možnost lovení zvěře, těžby dřeva, ale třeba také obchodování nebo získávání surovin z opuštěných budov. Za získané suroviny poté spravujete vlak a postupně jej vylepšujete.

Bojový systém

Druhou fází hry je pak samotný boj . Ten probíhá v reálném čase, máte však možnost hru pauznout a zadat svým jednotkám jednotlivé rozkazy. Na výběr máte ze široké škály různých bojovníků a profesí. Klasické pešáky, mediky, průzkumníky nebo bojovníky s kulomety. Boj je pak trochu zvláštní, zvláště, co se týká stealthu. Nepřátelé vás totiž vidí už z velké dálky a proplížit se mezi ně není vůbec snadné . A přitom stealth je nezbytný pro zvládnutí všech cílů mise a přežití vašich vojáků.

Vizuál

I když trailer vypadal naprosto luxusně, samotný gameplay už tak oslnivý není. Působí mírně zastaralým dojmem. Velkým plusem je pak ale doplnění o statické obrazy, které podtrhují a dále objasňují dění na obrazovce. Tyto obrázky jsou krásným artovým dílem a vytvářejí v hře autentickou retro atmosféru. Kromě toho se můžeme těšit na kvalitní český a slovenský dabing postav . Nechybí ani poměrně obsáhlá encyklopedie, kde můžete získat mnoho zajímavých informací o cestě našich legionářů za svobodou. Krom historických faktů najdete také popisy techniky a životopisy nejvýznamnějších vojáků, což je pro všechny milovníky historie velký bonus.