Hrou roku je Baldur’s Gate III, rozhodli hlasováním fanoušci na The Game Awards 2023

Co si budeme, čekali jsme to téměř všichni a nakonec se ukázalo, že to byla pravda. Podle novinářů i samotných hráčů je hrou roku 2023 Baldur’s Gate III. Skvělé RPG od Larian Studios nekompromisně převálcovalo obří tituly od AAA studií a ukázalo, že hráči prostě chtějí za svoje peníze kvalitní hry.

Zasloužené vítězství tak nebylo příliš překvapivé, i když konkurence byla letos opravdu tuhá. V nominacích se totiž objevili tituly jako Spider-man 2, Resident Evil 4, Alan Wake 2, Super Mario Bros. Wonder a nebo i populární The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Baldur’s Gate III nakonec obhájilo ještě titul za nejlepší komunitní podporu, nejlepší RPG, nejlepší herecký výkon a nejlepší multiplayer. Na několika příčkách se umístil i Alan Wake 2. Pro mnoho fanoušků byl velký šok, že jedna populárních nominovaných her – Spider-man 2, nezvládl obhájit ani jedinou svou nominaci.

Jak dopadlo hlasování podrobně, se můžete podívat tady:

HRA ROKU 2023

Baldur's Gate 3 (Larian Studios)

Hra z dílny studia Larian Studios je dobrodružná RPG hra, která je zasazena do světa Dungeons a Dragons. Klade důraz na hluboký spletitý příběh, komplextní postavy, průzkum a také taktický tahový boj. Hra si odnesla ocenění také za nejlepší RPG, nejlepší komunitní podporu, nejlepší herecký výkon a také jako hlas hráčů.

NEJLEPŠÍ HERNÍ REŽIE

Alan Wake 2

Alan Wake 2 je survival hororová hra s intenzivní atmosférou a překrouceným, vrstveným, psychologickým příběhem. Hra dostala také ocenění za nejlepší příběh a umělecký směr. Celkem tedy tři ocenění.

NEJLEPŠÍ ADAPTACE

The Last of Us

Je evidentní, že fanouškům stačí, když se děj seriálu či filmu drží děje z her. Případně se děj doplní o pár věcí. A postapokalyptický svět, kde se lidstvo snaží přežít po pandemii, si rozhodně tuto cenu právem zasloužil.

NEJLEPŠÍ HUDBA

Final Fantasy XVI

Šestnáctý samostatný díl legendární série Final Fantasy představuje temnější obrat v této RPG sérii a přináší komplexní příběh o pomstě, boji o moc a nevyhnutelné tragédii. To vše doprovází skvělé hudební skóre, které hře získalo titul nejlepší hudba.

NEJLEPŠÍ HERECKÝ VÝKON

Baldur’s Gate III – Neil Newbon

Neil Newbon je anglický herec, který propůjčil svůj hlas Astarionovi. Je zobrazen jako charismatický a pohledný upír s elfími kořeny. Newbon mu dodal zajímavou a komplexní osobnost, po které šílí hlavně fanynky této skvělé fantasy ságy.

NEJLEPŠÍ SPORTOVNÍ HRA

Forza Motorsport

Závodní hra, která vznikla ve studiu Turn 10 Studios je populární sportovní hrou. Realistická grafika, velká sbírka vozidel a velmi realistické jízdní vlastnosti jsou hlavním tahákem, které drží fanoušky přikované v závodních sedačkách.

NEJLEPŠÍ POSTUPNĚ AKTUALIZOVANÁ HRA

Cyberpunk 2077

Není žádné tajemství, že při vydání byl z Cyberpunku 2077 po masivní marketingové kampani, která slibovala herní převrat, celkem propadák. CD Project Red však na svých chybách velmi dlouho pracoval a tento rok jsme se dočkali již několikátého patche spolu s novým DLC Phantom Liberty. A dá se říci, že konečně po třech letech od vydání, je hra ve stavu, v jakém měla vyjít už v roce 2020.

NEJLEPŠÍ INDIE HRA

Sea of Stars

RPG hra inspirovaná retro stylem, která kombinuje prvky klasického stylu hraní s těmi moderními. Hra je známá svým poutavým vizuálním stylem a atmosférou, která připomíná klasické RPG hry z 90. let, s použitím moderní technologie a samozřejmě designový upgrade. Svět plný magie, dobrodružství přineslo Sabotage Studio.

NEJLEPŠÍ DEBUTOVÁ INDIE HRA

Cocoon

Hra nabízí unikátní herní zážitek, kde hráči prozkoumávají rozmanité světy a řeší různé hlavolamy, aby se mohli dostat dále.

NEJLEPŠÍ VR HRA

Resident Evil Village

Resident Evil Village je hororová survival hra vyvinutá a publikovaná společností Capcom. Jedná se o pokračování Resident Evil 7: Biohazard. Hráči ovládají Ethana Winterse, který pátrá po své unesené dceři ve vesnici plné mutantních stvoření. Letos se hra dočkala VR rozšíření, které titulu přineslo ocenění.

NEJLEPŠÍ AKČNÍ HRA

Armored Core VI: Fires of Rubicon

Akční automobilová bojová hra od FromSoftware, známá pro svou série Armored Core. Hra se zaměřuje na boje s vysokou rychlostí a strategií, kde hráči ovládají výkonné roboty známé jako ACs (Armored Cores). Hráči mohou své ACs upravovat a přizpůsobovat, aby lépe vyhovovaly jejich stylu hraní.

NEJLEPŠÍ AKČNÍ ADVENTURA

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Legendární hra Zelda je dobře známá všem hráčům Nintenda. Pokračování tohoto úspěšného titulu nás přivádí do zcela nového dobrodružství s hlavním hrdinou Linkem. Hra se odehrává v obřím otevřeném světě Hyrule.

NEJLEPŠÍ BOJOVÁ HRA

Street Fighter 6

Šestý díl Street Fightera přichází s mnoha změnami. Tou největší novinkou je bezesporu World Tour, kde se Street Fighter mění na příběhové RPG, které zároveň funguje jako chytlavý tutoriál. Hráči si vytvoří vlastního bojovníka, se kterým se vydají obhájit post šampiona.

NEJLEPŠÍ RODINNÁ HRA

Super Mario Bros. Wonder

Super Maria asi nemusíme zdlouhavě představovat. Série je známá pro svoje plošinovky, kde Mario prožívá dobrodružství v nejrůznějších světech, aby zachránil svoji vyvolenou – princeznu Peach.

NEJLEPŠÍ STRATEGICKÁ HRA

Pikmin 4

Jedná o další přírůstek do populární série Pikmin od Nintenda. Hráči používají skupiny malých, barevných stvoření zvaných Pikmin k řešení hádanek, sbírání předmětů a boji s nepřáteli. Každý typ Pikmin má speciální schopnosti, které hráči mohou využít k překonání různých výzev.

NEJLEPŠÍ ESPORT HRA

Valorant

Valorant je free-to-play multiplayerová střílečka z pohledu první osoby vyvinutá a distribuovaná studiem Riot Games. Hráči hrají za tzv. agenty, postavy, které pocházejí z různých zemí a kultur po celém světě. V hlavním herním módu jsou týmy tvořeny po pěti hráčích, přičemž jeden z týmů brání a druhý útočí.